Co možná ještě nevíte o Japonsku

2. červenec 2024

Země vycházejícího slunce, kterou tvoří přes 14 tisíc ostrovů a která světu dala nejen suši, ale také mangu, karate, origami nebo karaoke. Podívejte se s námi, co o Japonsku možná ještě nevíte.

  1. Japonsko si velmi cení dobrého chování, ale když přijde na pojídání misek s nudlemi, je jen jeden způsob, jak je jíst: hlučně. Srkání je znakem požitku a zároveň ochlazuje nudle během jídla. Chopte se hůlek a nakloňte se nad misku!
  2. Mnoho Japonců slaví Vánoce, štědrovečerní večeře ale zdaleka není taková, jakou byste ji čekali. V Japonsku je tradiční zamířit na Štědrý večer do místního KFC. Odhaduje se, že až 3,6 milionu Japonců hoduje v tento den grilovaná kuřata a většinou se na pokrm čeká dlouhé hodiny ve frontě.
  3. Když se řekne Japonsko, lidé si většinou vybaví hustě obydlená města jako je Tokio. Není to země, kterou byste si spojili s řídce osídlenou horskou divočinou. Opak je ale pravdou. Přibližně 70 % Japonska tvoří lesy a hory, které nejsou vhodné pro zemědělství ani bydlení. V Japonsku se nachází více než 100 aktivních sopek a jeho nejvyšší hora je slavná Mount Fuji s výškou 3 776 metrů.

  4. Japonsko se skládá z téměř 7 000 ostrovů. Malý ostrov Okunoshima v Vnitřním moři je z nich nejznámější a to díky své zvědavé populaci s velkýma ušima. Ostrov byl během druhé světové války využíván k testování chemických zbraní a říká se, že testovací subjekty byly po válce vypuštěny na svobodu. Ať už to bylo jakkoli, jejich počet vzrostl v prostředí bez predátorů (psům a kočkám je vstup zakázán) a dnes je Okunoshima oblíbeným místem pro turisty, kteří si chtějí pochovat králíčky.

  5. Číslo čtyři („shi“) se v Japonsku téměř nepoužívá, protože zní příliš podobně jako japonské slovo pro smrt. Pokud budete v Japonsku pozorní, všimnete si, že budovy nemají čtvrté patro, předměty se prodávají v sadách po třech nebo pěti.

  6. Průměrné zpoždění japonských vlaků je 18 sekund. Ptáte se jak to, že jsou tak přesní? Řidiči jsou trénováni na ultra-realistických simulátorech a jezdí pouze na jedné vlakové lince – mnozí dokonce nepotřebují tachometr, aby věděli, jak rychle jedou.

  7. Zmrzlinová příchuť úhoře a Kit Kat tyčinky s příchutí zeleného čaje jsou jen dvě z podivných příchutí, se kterými se můžete setkat v Japonsku. Kit Kats jsou nejoblíbenější cukrovinkou ('Kit Kat' zní podobně jako 'kitto katsu', japonské rčení znamenající 'šťastný úspěch'). Můžete také ochutnat Kit Kats s příchutí edamame, wasabi a zázvorového piva.
    Kit Kat v Japonsku
  8. V Japonsku lidé nemají podpisy - místo toho mají své vlastní razítko. Známé jako Hanko, razítko obvykle obsahuje vaše jméno přeložené do znaků Kandži (typ písma) a bývá vyrobeno z hedvábí nebo rostlinné pasty. Dospělí často vlastní tři Hanka; jedno pro podepisování dopisů a osobních záležitostí, bankovní razítko a identifikační razítko. Pro turisty nejsou nezbytné, ale cizinci žijící v Japonsku si mohou nechat vyrobit razítko v malých místních obchodech.
autor: SOČR
Spustit audio