Martin Dorazín: Invaze na Ukrajinu asi povede k zániku Ruska. A toho se bojím

14. červen 2022

Jaké zákonitosti má válečné zpravodajství a jaké jsou informační zdroje ve válce? Kam až je schopen prezident Putin zajít a čemu věří Rusové? Na to všechno odpovídá v pořadu Jak to vidí… zahraniční zpravodaj Martin Dorazín. V rozhovoru s moderátorkou Zitou Senkovou také zazní, z čeho má největší obavy, co by jako zpravodaj nenatočil a nezveřejnil nebo jak se vyrovnává s tím, co všechno na Ukrajině viděl. Záznam je reprízou pořadu z 21. dubna 2022.

Rusko už dva měsíce útočí na Ukrajinu. Podle Martina Dorazína má ale stále čím překvapit. „Je čím dál pravděpodobnější, že sáhne i ke zbraním hromadného ničení. Bude to nebezpečná situace pro nás pro všechny.“

„Sice pravděpodobně použije menší hlavice, ale i ty dokážou zničit celé město. Uvidíme, jak na to svět bude reagovat. Určitě je ale potřeba s touto variantou počítat.“

Cesta k zániku Ruska

„Tohle asi bude cesta k zániku Ruska, čehož se bojím. Protože nastane velký chaos. Rusko ale asi musí jít touto cestou. Musí až úplně na dno, aby se mohlo znovu konstituovat, ale na úplně jiném základě.“

„Tyto éry většinou končí smrtí vůdce. A my teď musíme počkat, jak se Rusko tohoto vůdce zbaví.“ Kde hledat motivace k současnému nepředvídatelnému chování Vladimira Putina?

„Narodil se v Petrohradě, otce skoro neznal. Pocházel z velmi slabých poměrů. Na ulici zřejmě získal banditské návyky. Odtud, z jeho komplexů, pravděpodobně pramení spousta věcí, které dnes dělá. Není to ale neintelignentní člověk. Má chladný intelekt. Je i sečtelý. Ale jeho logika je naprosto zvrácená.“

Ukazovat rozbořená města nestačí

Reportér Martin Dorazín (vpravo) s důstojníkem ukrajinské armády Olegem Prilibkem

Coby zahraniční zpravodaj Dorazín zažil válku na Ukrajině od samého počátku. Přiznává ale, že jsou věci, které by nezveřejnil. „Nemám rád výpovědi zajatých vojáků, to ani nesdílím na sociálních sítích. Přijde mi to informačně nulové, protože nevíme, v jaké jsou situaci. A pak je to znásilňování dětí nebo mučení lidí.“

„Na druhou stranu je podle mě důležité ukazovat i oběti. Když budeme ukazovat jen rozbořené město, tak to není úplný obraz. Aby to člověka zasáhlo, musí vědět, že tam ty mrtvoly leží. To všechno se musí ukazovat.“

Co se stalo s mariupolskými dětmi?

Kromě Mariupolu byl Martin Dorazín také dlouho v Dnipru, a navázal tak mnoho vztahů s Ukrajinci. „Vztahy, které se ve válce vytvoří, jsou daleko pevnější. My si teď píšeme, voláme, potkáváme se. Ve válce musí člověk rychle rozpoznat kdo je kdo. A jakmile se takhle lidé začínají prověřovat, jsou si pak bližší a bližší a ta pouta jsou na celý život.“

Martin Dorazín a moderátorka Zita Senková

Nejtěžší na Ukrajině pro něj bylo vyrovnat se s tím, že někteří lidé zmizeli a nedá se jim pomoci. „S některými jsme mluvili a natáčeli u nich, strávili jsme s nimi část života. Jsou to například mariupolské děti ze sirotčince. Ty byly blízko mariupolské linii, možná se jim podařilo se zachránit. Ale stále nemáme žádnou stopu, kde jsou,“ dodává.

Spustit audio

Související