Potlesk pro Mahana Esfahaniho a Jiřího Rožně

12. únor 2018

V pondělí 12. února 2018 připravili rozhlasoví symfonikové program z hudby výtečných skladatelů 20. století, Igora Stravinského, Viktora Kalabise a Leoše Janáčka.

Hvězdou večera, věnovaného památce prof. Zuzany Růžičkové, byl jeden z nejpozoruhodnějších cembalistů současnosti a poslední žák paní profesorky Mahan Esfahani. Pod taktovkou Jiřího Rožně přednesli v Glagolské mši sólové party přední čeští a slovenští pěvci Jana Šrejma Kačírková, Markéta Cukrová, Richard Samek a Jozef Benci, spoluúčinkovali varhaník Pavel Svoboda a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy.

Leoš Janáček – Glagolská mše

Viktor Kalabis – Koncert pro cembalo a smyčcový orchestr

Koncert pro cembalo a smyčcový orchestr složil Viktor Kalabis pro svou manželku, jednu z nejvýznamnějších cembalistek 20. století Zuzanu Růžičkovou. Na koncertě zazněla hudba jejího muže, hudba pro nástroj, kterému zasvětila život a navíc hudba v podání jejího posledního žáka. Mahan Esfahani, jeden z nejtalentovanějších cembalistů současnosti, který nahrává pro společnosti Hyperion a Deutsche Gramophon a pravidelně koncertuje v nejlepších koncertních sálech světa včetně londýnské Wigmore Hall, provedení Kalabisova díla inicioval. Chtěl tak vzdát hold skvělému skladateli a své pedagožce.