Slavnostně s Beethovenem

25. září 2020

Rudolfinum, 25. září 2020 v 19.30 hodin.

Toshio Hosokawa (1955): Meditace. Obětem tsunami z března 2011
Ludwig van Beethoven (1770–1827): Symfonie č. 1 C dur, op. 21
Antonín Dvořák (1841–1904): Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104

Slavnostní zahajovací koncert konaný za mimořádných okolností se nakonec uskuteční bez provedení Beethovenovy Symfonie č. 9. „S Ódou na radost“. O hudbu bonnského rodáka, od jehož narození letos uplyne 250 let, ovšem posluchači nepřijdou.

V druhé půlce navíc budou mít možnost slyšet Koncert pro violoncello a orchestr h moll, jedno z vrcholných děl Antonína Dvořáka a nejpopulárnější violoncellový koncert vůbec.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich, dirigent
Alban Gerhardt, violoncello

Sólového partu se zhostí jeden z nejlepších německých instrumentalistů současnosti, Alban Gerhardt, který vystupuje s takovými orchestry, jako jsou Berlínští filharmonikové, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu nebo Chicagský symfonický orchestr. Pro Gerhardta to bude návrat k rozhlasovým symfonikům, vystoupil s nimi totiž na vůbec prvním koncertu Alexandra Liebreicha v roce 2017, když provedl Šostakovičův První violoncellový koncert. 

Večer zahájí Meditace Toshia Hosokawy, která́ vznikla jako bezprostřední́ reakce na zemětřesení a ničivou přílivovou vlnu tsunami, v jejímž̌ důsledku v roce 2011 došlo k havárii jaderné́ elektrárny ve Fukušimě a zahynuly tisíce lidí. Právě obětem neštěstí Hosokawa dílo věnoval.

Šéfdirigent rozhlasových symfoniků Alexander Liebreich, kterého s jedním z nejvýznamnějších japonských skladatelů̊ pojí́ dlouholetá́ umělecká́ spolupráce, pak Meditaci premiéroval v jihokorejském Tchongjongu.

První polovinu večera pak uzavře Symfonie č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena, kterou mladý autor věnoval svému patronovi baronu Gottfriedu van Swietenovi.

Vstupenky

Ceny vstupenek: 1 800 Kč | 1 250 Kč | 800 Kč | 400 Kč |
250 Kč | 150 Kč

Změny v programu a účinkujících jsou vyhrazeny.

Spustit audio