SOČR vyráží na turné po Japonsku

1. červenec 2024

Po dlouhých šesti letech vyráží rozhlasoví symfonikové na delší zahraniční turné. Tentokrát míří do Japonska, kam je doprovodí šéfdirigent Petr Popelka.

V termínu od 3. do 16. července navštíví celkem šest měst, mezi nimi třeba Tokio, Ósaka nebo Nagoja a zahrají šest koncertů v těch neslavnějších sálech, jako jsou tokijská Suntory Hall nebo Symphony Hall Osaka.

autor_Byjeng

Cesta do Japonska je pro náš orchestr důležitým počinem v této sezoně. Jsem rád, že se můžeme s orchestrem představit v zahraničí, v Japonsku, které má opravdu vysokou úroveň klasické hudby, bohatou hudební scénu a také prominentní koncertní sály. Také si velmi vážím, že můžeme společně s orchestrem přinést do Japonska kus naší krásné české hudby, a přitom spolupracovat s tamními významnými sólisty, jako je violoncellista Haruma Sato a houslista Fumiaki Miura. Na souzvuk jejich fantastické hry s naším orchestrem se nesmírně těším,“ řekl Petr Popelka v nadšení z nadcházejícího turné.

Zkouška SOČRu

Orchestr má naplánovaných šest koncertů v rámci tohoto turné. Svá vystoupení v Japonsku zahájí koncertem v Symphony Hall v Ósace, v prvním japonském sálu, který byl speciálně navržen pro klasickou hudbu západního stylu. Druhý koncert se uskuteční v Acros Fukuoka Symphony Hall, v budově, která byla postavena v roce 1995 a získala řadu architektonických ocenění. Následně se rozhlasoví symfonikové přesunou do Takasaki, kde zahrají v místním koncertním sále, který patří k hlavním symbolům města. Vyvrcholením celého zájezdu budou koncerty v Tokiu. Orchestr se představí v Suntory Hall ve čtvrti Akasaka v centru Tokia. Tento prostor lze označit za nejlepší místo pro klasickou hudbu a za jeden z nejznámějších koncertních sálů v Japonsku s kapacitou 2006 osob. Další koncert se uskuteční v Tokyo Opera City. Turné orchestr zakončí v Aichi Prefecture Art Theater ve městě Nagoja.

SOČR v Japonsku v roce 2018

SOČR nabídne japonskému publiku hudbu českých významných skladatelů. Na koncertech zazní Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, Dvořákova Novosvětská a jeho cellový a houslový koncert. Po jejich boku vystoupí přední japonští sólisté – violoncellista Haruma Sato a houslista Fumiaki Miura.

Haruma Sato, narozen v roce 1998, reprezentuje mladou generaci jak schopnostmi, tak popularitou. V roce 2019 přitáhl pozornost tím, že se stal prvním Japoncem, který vyhrál kategorii violoncello na soutěži Internationaler Musikwettbewerb der ARD v Mnichově. Jako sólista vystupoval s Tokyo Philharmonic Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra, Warsaw Philharmonic Orchestra, Chamber Orchestra of Polish Radio. Fumiaki Miura, japonský houslista, se narodil v Tokiu v roce 1993. Získal první cenu na prestižní soutěži Joseph Joachim International Violin Competition v Hannoveru již v roce 2009. Fumiaki Miura spolupracoval s mnoha věhlasnými koncerty, jako je například Royal Philharmonic Orchestra, NDR Sinfonieorchester Hamburg, Vienna Chamber Orchestra či Prague Philharmonia.

autor: SOČR
Spustit audio