Úspěch v Ósace a vyprodaná Fukuoka

8. červenec 2024

Symfonický orchestr se pomalu blíží do poloviny turné po Japonsku. Během těch několika dní přišlo na koncerty rozhlasových symfoniků více než 3500 posluchačů.

Japonské publikum je před koncerty typicky velmi tiché, v sálech jsou zakázané mobilní telefony, a tak je v hledišti před i během koncertu cítit mimořádné napojení posluchačů na tolik očekávaný hudební výkon. Zásluhou českých skladatelů je naše národní hudba v Japonsku velmi oblíbená. S velkým nadšením jí tleskali ti nejmenší i ti životem už velmi zkušení. Skvělá atmosféra panuje i na podiu mezi hudebníky, šéfdirigentem a hostujícími sólisty, kterými jsou violoncellista Huramu Sato a houslista Fumiaki Miura.

SOČR v Symphony Hall Ósaka

Z posluchačských sedadel je vidět široký úsměv muzikantů, pohupování v rytmu frází, zkrátka radost ze společného díla. SOČR své turné začínal v Ósace a zdejší Symphony Hall, v sobotu se přesouval do Fukuoky a v pondělí cestuje do Takasaki, kde o den později zazní Má vlast Bědřicha Smetany.

Nejvyšší budova, nejstarší lunapark nebo největší akvárium. To je Ósaka!

Ósaka je město pro každého. Je výkladní skříní moderní architektury, zároveň však poskytuje mnoho zajímavostí pro milovníky historie a umění. Místní se mohou pyšnit nejvyšší budovou Japonska.

Ósaka

Mrakodrap Abeno Harukas měří 300 metrů a nabízí úchvatný výhled na celé město, které lze sledovat z vyhlídkové plošiny nacházející se na vrcholu stavby. Dalšími „nej“ je třeba nejstarší lunapark celého souostroví, jedny z největších rybích trhů v zemi, nejvýše položené eskalátory na světě či jedno z největších akvárií na Zemi.

Shitenno-ji, buddhistický chrám v Ósace

Město je domovem nejstaršího buddhistického chrámu v Japonsku a je také lákadlem pro tisíce turistů pro svoje podzemní nákupní centrum. Ve městě také nalezneme sál speciálně navržen pro klasickou hudbu – Symphony Hall Osaka. SOČR v něm zahrál v sobotu 6. července. V průběhu let si sál získal pověst vynikající akustiky. Významný rakouský dirigent Herbert von Karajan o něm dokonce prohlásil, že je "jedním z nejlepších sálů na světě". Se svým vlastním vystoupením zde byl prý v roce 1984 tak spokojen, že poklekl na kolena a políbil jeviště.

Fukuoka Symphony Hall
autor: SOČR
Spustit audio