Zemřel skladatel a kulturní manažer Václav Riedlbauch

5. listopad 2017
Hudební skladatel Václav Riedlbauch

V pátek 3. listopadu zasáhla veřejnost zpráva o odchodu profesora Václava Riedlbaucha, hudebního skladatele, pedagoga, někdejšího ředitele České filharmonie či opery Národního divadla. Do svých posledních dnů zůstal obdivuhodně činorodým – měl dokonalý přehled o kulturním životě, vyučoval.

Rodák z Dýšiny na Plzeňsku (1947) vystudoval hru na akordeon a skladbu na Pražské konzervatoři a následně kompozici na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Vedle už zmíněných pozic byl také programovým ředitelem Paláce kultury nebo šéfproducentem, resp. ředitelem hudebního vydavatelství Panton.

Velmi se angažoval v uvádění soudobé hudby – právě z jeho iniciativy se v letech 2006–09 konal v Rudolfinu festival Pražské premiéry. Rok zastával funkci ministra kultury ve vládě Jana Fischera.

Kompoziční odkaz Václava Riedlbaucha zahrnuje skladby orchestrální, komorní, díla vokální včetně kompozic pro děti. Jeho celovečerní balet Macbeth se na Nové scéně Národního divadla hrál od roku 1984 šest sezon.

Výraznou stopu zanechal Václav Riedlbauch jako pedagog. V letech 1971–2016 vyučoval na katedře skladby Hudební fakulty Akademie múzických umění, v letech 1990–2004 byl vedoucím katedry. Od roku 2010 přednášel hudební a divadelní management, kulturní politiku a diplomacii na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zdůrazňoval především roli živé kultury v socioekonomickém rozvoji.

Nepřehlédnutelně se zapsal i do činnosti řady dalších institucí, včetně Českého rozhlasu, kde se podílel na přípravě soutěže mladých interpretů Concertino Praga. Byl členem dozorčí rady Etnologického ústavu AV ČR, stálé soutěžní komise Pražského jara nebo předsedou Akademického senátu VŠE.

Jako ředitel Nadace Bohuslava Martinů se energicky zasazoval o propagaci hudby skladatele z Poličky. I tato iniciativa ho přiváděla do pracovního kontaktu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který už několik sezon koncipuje své předvánoční koncerty jako hold tvorbě Bohuslava Martinů. Stejně tak tomu bude letos 18. prosince, na koncertu s podtitulem „Zimní snění“, který SOČR zároveň věnuje uctění osobnosti prof. Václava Riedlbaucha.

Čest jeho památce!

Spustit audio
autor: SOČR