Od parodické mše k Händelovým recyklacím. O dějinách napodobování, kopírování, recyklací a krádeží v hudbě

1. listopad 2022

Dějiny hudby jsou plné napodobenin, variací na již vytvořená díla, parodií, kopií či hudebních krádeží. A čím více je studujeme a zkoušíme uvažovat o motivacích při jejich vzniku, tím více se hlásí zajímavé otázky. Ptejme se tedy: Co je vlastně podstatou procesu uměleckého tvoření? Jakou hodnotu v něm má originalita? Nakolik je to, co jsme stvořili, naším vlastnictvím?

A během dnešního večerního pořadu hledejme alespoň dílčí odpovědi. Čeká nás výlet do světa parodické mše, proklepneme si nějaké ciaconny z doby raného baroka, zastavíme se u soudního dvora v Londýně a také nás budou zajímat podezřelé recykláty v hudbě Georga Friedricha Händela. Na naši vskutku neoriginální hudební seanci nakonec možná dorazí i Johann Sebastian Bach.

autor: Čeněk Svoboda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.