Postavy neodsuzuji, to ať udělá divák. Mě zajímají motivace, tvrdí Norbert Lichý

22. listopad 2021

Divadlo Petra Bezruče je jeho domovem, a i když točí v Praze, svoje kořeny cítí v Ostravě. „Teď už nemám správný věk na přehazování kořenů do jiného města. Kdyby všechny ty role přišly před dvaceti lety, možná bych se přestěhoval,“ ujišťuje. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

V Divadle Petra Bezruče často hraje role brutálních lidí, třeba Karla Kopfrkingla ve Spalovači mrtvol. „Zásadní věcí je nehodnotit. Takoví lidé prostě jsou, to je realita. Hledám motivace. Třeba v knize Smrt je mým řemeslem hlavní postava nepřemýšlela nad tím, co dělá. On jen plnil rozkaz. Je to hrozné, ale já hledám odpověď na otázku proč. Jak je to možné? Nic nevznikne bez příčiny. Nemůžeš ho odsuzovat, ať ho odsoudí divák,“ myslí si herec.

Načítání audioknih

Kromě divadla se Norbert Lichý věnuje i načítání audioknih, za které dostal dokonce několik ocenění. Načetl třeba Motýlka, Den trifidů, ale jeho srdcovou záležitostí je interpretace knihy Smrt je mým řemeslem.

„Je to opravdu silná kniha. Z původně úplně obyčejného člověka se vlastně stane zrůda. Četl jsem ji, když jsem byl mladý a pořád se mi držela v hlavě, až jsem se rozhodl ji natočit.“

Jako pavouk

Doma si kvůli načítání udělal i své maličké studio. „Postavil jsem si ho doma u sebe v obýváku, kolem dokola jsem udělal soustavu závěsů a polystyrenů. A čekám jako pavouk na síti, až dostanu nějakou nabídku. Nevýhoda je, že tam není režisér.“ Jako většina lidí ale zápasí s disciplínou. „Doma se k práci člověk donutí špatně. Proto se ty termíny pořád posunují a posunují a posunují. Je to těžké, člověk má spoustu výmluv.“

Proč se nepřestěhoval do Prahy? Je těžké hrát role brutálních lidí? Jak vnímá nastupující režisérskou generaci? Čím je pro něj divadlo a čím seriály?

autoři: Tereza Kostková , Hok
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.