ŽIVĚ: Essenští filharmonici a Tomáš Netopil na Pražském jaru

17. květen 2023

Páteční koncert Pražského jara přinese dvě skladby hudebního romantismu – Symfonii č. 5 Antonína Dvořáka a v pražskojarní premiéře Koncert pro housle a orchestr anglického skladatele Edwarda Elgara. Přímý přenos vysíláme 19. května od 20:00.

Sólový part zahraje Frank Peter Zimmermann. „V Essenu je naším pravidelným a vždy vzácným hostem. Vystoupení na Pražském jaru bude vyvrcholením naší letošní spolupráce,“ uvedl v rozhovoru pro Pražské jaro Tomáš Netopil.

Hraje Frank Peter Zimmermann (housle)
Essenskou filharmonii řídí Tomáš Netopil.
Zazní Koncert pro housle a orchestr h moll Edwarda Elgara a Symfonie č. 5 F dur Antonína Dvořáka.
Moderuje Jana Trojanová.

K pražskému publiku se pravidelně vrací jako jeden ze dvou hlavních hostujících dirigentů České filharmonie, se kterou v roce 2018 Pražské jaro zahajoval. Od roku 2013 je uměleckým ředitelem opery a šéfdirigentem filharmonie v německém Essenu, kde zároveň s vyvrcholením letošní sezony končí. „Essenská filharmonie má díky naší dlouholeté spolupráci, a myslím, že nejen díky ní, velmi hluboký a intenzivní vztah k české hudbě,“ řekl organizátorům festivalu Netopil.

Pražské jaro na Vltavě. 12. května – 2. června
Vždy od 20 hodin

  • 12. 5. Zahajovací koncert s Orchestrem Velšské národní opery a Tomášem Hanusem
  • 18. 5. 100 let je jen začátek. SOČR, Cornelius Meister a Jan Mráček (housle)
  • 19. 5. Essenská filharmonie s šéfdirigentem Tomášem Netopilem
  • 26. 5. Debut Pražského jara. Dirigentka Alena Hron a Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
  • 27. 5. Klangforum Wien a Prague Offspring. Světové premiéry na objednávku Pražského jara
  • 28. 5. PKF a ukrajinská dirigentka Oksana Lyniv. Julie Tkačenko (soprán), Minu Kim (fagot), Lilian Lefebvre (klarinet)
  • 31. 5. Andreas Scholl (kontratenor) a Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem
  • 2. 6. Závěrečný koncert s Českou filharmonií a dirigentem Christophem Eschenbachem. Zpívá Pražský filharmonický sbor a sólisté
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.