George Gershwin: Porgy & Bess

16. únor 2019

Rudolfinum, 16. února 2019 v 19.30 hodin.

VSTUPENKY

Koncertní verze opery

Wayne Marshall - dirigent
Angela Renee Simpson - soprán
Indira Mahajan - soprán
Ronald Samm - tenor
Kevin Short - basbaryton
Pražský filharmonický sbor

Kdo by neznal Summertime? Když mimořádně úspěšný skladatel George Gershwin napsal ve 30. letech minulého století operu Porgy a Bess, zahrnující zmíněnou populární píseň, nedočkal se velkého úspěchu či radosti.

Důvodem mohl být sociálně citlivý námět i fakt, že dílo počítá – na svou dobu revolučně – s obsazením černošských operně školených zpěváků. Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu, která dokazuje, že z kombinace jazzu a evropské operní tradice může vzniknout mimořádně silné a mnohovrstevnaté dílo.

Na příběhu o lásce žebráka Porgyho k Bess ve slumech Charlestonu v současnosti nenacházíme nic kontroverzního. Zmiňovaná píseň Summertime zlidověla a stejně jako další písně z opery si našla místo mezi jazzovými standardy. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní zkrácená, osmdesátiminutová koncertní verze opery. K rozhlasovým symfonikům se připojí Pražský filharmonický sbor, čtveřice vynikajících sólistů a nanejvýše povolaný britský dirigent, klavírista a varhaník Wayne Marshall, jehož doménou je symfonická hudba na pomezí klasiky a jazzu.

Ceny vstupenek: 1 800 / 1 250 / 800 / 400 / 250 / 200 Kč

Přijďte dřív aneb Setkání s dirigentem Waynem Marshallem

Dvořákova síň, Rudolfinum
18:00

Vstup volný pro držitele vstupenek na tento koncert.

Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

Spustit audio