Harfa Emmanuela Ceyssona

3. leden 2022

Rudolfinum, 3. ledna 2022 v 19.30 hodin. 
Veřejná generální zkouška v 9.30 hodin.

Vážení posluchači,
omlouváme se za změnu sólisty, původně měl vystoupit harfista Xavier de Maistre, se stejným programem ho zastoupí vynikající Emmanuel Ceysson.
Děkujeme vám za pochopení.

Rodion Ščedrin
Koncert pro orchestr č. 1 Zlobivé častušky
Reinhold Glière
Koncert pro harfu a orchestr Es dur, op. 74
Boris Ljatošinskij
Symfonie č. 3 h moll, op. 50 Mír zvítězí nad válkou

Kirill Karabits – dirigent
Emmanuel Ceysson – harfa

Harfa jako sólový nástroj nestává před symfonickým orchestrem často. Skutečně sváteční událostí tak bude vystoupení francouzského virtuosa na tento nástroj Emmanuela Ceyssona, který hraje s těmi nejlepšími orchestry. V roce 2020 nastoupil do Losangeleské filharmonie jako první harfista, předtím zastával tuto pozici v Metropolitní opeře v New Yorku a předtím v Opera de Paris.

Spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a ukrajinským dirigentem Kirillem Karabitsem uvede jeden z pilířů repertoáru svého nástroje, Koncert pro harfu a orchestr Es dur Karabitsova krajana Reinholda Glièra. Večer zahájí brilantní hravá miniatura, Koncert pro orchestr č. 1 nazvaný Zlobivé častušky od populárního ruského autora Rodiona Ščedrina, a zakončí ho monumentální Třetí symfonie ukrajinského skladatele Borise Ljatošinského. Šostakovičův současník ji složil v roce 1951 a dal jí název Mír zvítězí nad válkou. Těsně před plánovanou premiérou v Kyjevě ji úřady označily za antisovětskou a stáhly skladbu z programu. Premiéry se dočkala až po Stalinově smrti, kdy ji na konci roku 1955 s Leningradskou filharmonií provedl legendární Jevgenij Mravinskij. Ljatošinského mistrovské dílo natočil Karabits s Bornemouth Symphony Orchestra, britským orchestrem, jehož je šéfdirigentem, pro prestižní vydavatelství Chandos. Provedení v Rudolfinu bude patřit k vrcholům pražské koncertní sezony.

Ceny vstupenek: 900 Kč | 750 Kč | 600 Kč | 400 Kč | 250 Kč | 150 Kč 

Setkání s umělci před koncertem
Rudolfinum | Talichův salonek | 1. patro | 18.30–19.15 hodin 

Změny v programu a účinkujících jsou vyhrazeny.

autor: SOČR
Spustit audio