Mahan Esfahani hraje Poulenca

18. leden 2021

Dvořákova síň Rudolfina, 18. ledna 2021 v 19.30 hodin. Koncert se konal bez účasti publika. Živě ho přenášel ČRo Vltava.

Carl Maria von Weber: Čarostřelec, předehra k opeře
Francis Poulenc: Concert champêtre pro cembalo a orchestr
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 4 B dur, op. 60

Alexander Liebreich – dirigent
Mahan Esfahani – cembalo

Hudbu první poloviny 19. a 20. století spojí šéfdirigent Alexander Liebreich v prvním abonentním koncertě nového roku. Zahájí ho předehra k romantické opeře Čarostřelec, vyprávějící příběh o mladém myslivci, který se spolčí s ďáblem, aby získal ruku milované dívky. Opera se záhy po premiéře v Berlíně stala nejúspěšnějším jevištním dílem Carla Marii von Webera a rychle se dočkala dalších uvedení ve Vídni, Lipsku, Karlsruhe i v Praze. V druhé skladbě večera se k rozhlasovým symfonikům vrátí jeden z nejlepších cembalistů současnosti, íránsko‑americký žák Zuzany Růžičkové Mahan Esfahani, aby provedl Concert champêtre, hravý Venkovský koncert francouzského neoklasického autora Francise Poulenca. Večer uzavře Symfonie č. 4 Ludwiga van Beethovena, kterou německý skladatel napsal v roce 1806 v Hradci nad Moravicí, kde pobýval na pozvání knížete Karla Aloise Lichnovského.

Původně plánovaná česká premiéra skladby pro cembalo a orchestr Miroslava Srnky na společnou objednávku SOČRu a Gürzenich-Orchester v Kolíně nad Rýnem se uskuteční až po světové premiéře v Německu, která byla odložena kvůli pandemii nemoci COVID-19. Děkujeme za pochopení.

Spustit audio