Popelka s Jindrou zůstanou u SOČR o rok déle

25. duben 2024

Symfonický orchestr Českého rozhlasu na dnešní tiskové konferenci oznámil prodloužení angažmá šéfdirigenta a uměleckého ředitele Petra Popelky a také hlavního hostujícího dirigenta Roberta Jindry. Oba dirigenti své působení u SOČRu zakončí v červnu 2026, v roce, kdy orchestr oslaví 100 let.

Petr Popelka k rozhlasovým symfonikům nastoupil v září 2022 a jeho angažmá mělo původně trvat do konce právě nastávající 98. sezony. Během těch krátkých dvou let se Petr Popelka etabloval na mezinárodní scéně, debutoval například s Chicagským symfonickým orchestrem a stal se také novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků. I přes velkou časovou vytíženost však chce u rozhlasových symfoniků setrvat co nejdéle. “Práce se SOČRem je pro mě velkou radostí ale také výzvou. Čas strávený s kolegy, mezi nimiž je řada mých blízkých přátel a vynikajících hudebníků, pokládám za velmi dobře investovaný. Společně se snažíme pozvednout uměleckou úroveň tělesa, ale i propsat značku orchestru do podvědomí všech posluchačů a myslím, že se nám to daří. I v tom je rozhlas jedinečný, vždyť naše koncerty nejsou slyšet jen v Praze, ale kdekoli, kde si naladíte rozhlasové vysílání. Jsem upřímně rád, že prodloužením smlouvy dostaneme další prostor společně pracovat,“ doplňuje Petr Popelka.


V obdobné časově exponované situaci je i Robert Jindra, současný hudební ředitel Opery Národního divadla v Praze a šéfdirigent Státní filharmonie Košice. „Je mi velkým potěšením, že jsme se s vedením SOČRu domluvili na pokračování naší spolupráce. Velmi rád se budu s těmito báječnými lidmi a muzikanty nadále podílet na formování tak významného orchestru. Obzvlášť velkou devizou je pro mě spolupráce s Petrem Popelkou, který je nesmírně inspirativní osobností. Věřím, že se i nadále bude zvyšovat hudební renomé SOČRu a jsem upřímně šťastný, že mohu být jeho součástí,“ raduje se ze spolupráce Robert Jindra.


Oba dirigenty v následující sezoně čeká celá řada koncertů. Vedle nich zahrají a zazpívají sólisté jako Isabelle Faust, Josef Špaček, Olga Bezsmertna, Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka, či Arthur a Lucas Jussen. Setkat se s nimi můžete na koncertech v Rudolfinu, Obecním domě nebo Betlémské kapli. Kromě standardní koncertní činnosti v Praze se Petr Popelka s orchestrem vydá na turné po Japonsku a to už letos na začátku července.

autor: SOČR
Spustit audio