Šéfdirigent Ondrej Lenárd obdržel cenu Artis Bohemiae Amicis

6. červen 2018
Et lux perpetua, 4. června 2018

Ministr kultury Ilja Šmíd ocenil končícího šéfdirigenta SOČRu za přínos k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí udělením ceny Artis Bohemiae Amicis.

V pondělí 4. června hrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu naposledy pod taktovkou Ondreje Lenárda coby svého šéfdirigenta. Sedm pozoruhodných sezon završili hudebníci provedením Verdiho Requiem. Sólové party přednesli Celine Byrne, Jana Hrochová, Georgij Vasiljev a Štefan Kocán, vystoupil Pražský filharmonický sbor pod vedením svého hlavního sbormistra Lukáše Vasilka.

S posledními tóny Requiem koncertní večer nekončil. Za velkého aplausu a za přítomnosti vzácných hostů ve vyprodané Dvořákově síni poděkoval panu šéfdirigentovi generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Uvedl, že během sedmi koncertních sezon umělec posunul SOČR mezi orchestry evropské úrovně, a předal mu stříbrnou gramofonovou desku s taktovkou z palisandrového dřeva jako upomínku na léta strávená s rozhlasovými symfoniky. Zároveň dodal, že „dveře Českého rozhlasu, dveře zkušeben i koncertních sálů SOČRu jsou pro Ondreje Lenárda vždy otevřené.“

Ministr kultury Ilja Šmíd následně zavzpomínal na společná pracovní léta, která jako dramaturg prožil na půdě SOČRu za uměleckého vedení Ondreje Lenárda. Vyzdvihl přínos pana dirigenta české kultuře a předal mu medaili a diplom. Ondrej Lenárd se tak zařadil mezi další významné laureáty ceny Přátelům českého umění; jsou mezi nimi např. Jiří Bělohlávek, Jiří Menzel nebo Ennio Morricone.

Ondrej Lenárd se ve Studiu 1 rozloučil s orchestrem

Na pondělní dopolední zkoušce ve Studiu 1 se také orchestr rozloučil s Ondrejem Lenárdem předáním dárků v podobě fotoknihy a obrazu z dílny Grafického studia Českého rozhlasu. Zástupci orchestru předali ještě koš s vybranými víny. Slavnostnímu předání předcházela fanfára žesťové skupiny.

Ondreje Lenárda ještě se SOČRem čeká na přelomu června a července třítýdenní turné po Japonsku, kde odehrají celkem třináct koncertů. V sezoně 2018/2019 se pak setkají na dvou abonentních koncertech – říjnovém s podtitulem Vivat Republica! s díly českých a slovenských autorů a dále pak na dubnovém, kdy zazní Dvořákova Stabat mater.

Ondrej Lenárd se ve Studiu 1 rozloučil s orchestrem
Spustit audio
autor: SOČR