Sergej Chačatrjan hraje Brahmse

18. říjen 2021

Rudolfinum, 18. října 2021 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 9.30 hodin. Záznam koncertu si můžete poslechnout na ČRo Vltava.

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Žalm 43 "Richte mich, Gott", op. 78 č. 2
Igor Stravinskij:
Žalmová symfonie
Johannes Brahms: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77

Alexander Liebreich – dirigent
Sergej Chačatrjan – housle
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr

Tři mistrovská díla svedl dohromady druhý abonentní koncert rozhlasových symfoniků. Večer otevře Žalm 43 „Richte mich, Gott“ pro sbor a cappella německého romantického skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. První polovina večera vyvrcholila Žalmovou symfonií Igora Stravinského v nastudování šéfdirigenta Alexandera Liebreicha. Ruský skladatel, od jehož úmrtí na jaře roku 2021 uplynulo 50 let, ji napsal v roce 1930 na objednávku Bostonského symfonického orchestru a dirigenta Sergeje Kusevického. Přání nakladatele, aby napsal něco populárního, si Stravinskij vyložil po svém a zhudebnil stále populární verše starozákonních žalmů. Vzniklo tak monumentální i mystické dílo, v němž vyniknou hlasy členů Pražského filharmonického sboru i umění členů orchestru, zejména hráčů na dechové nástroje.

Po přestávce se k orchestru připojil jeden z nejlepších houslistů současnosti, arménský umělec, rodák z Jerevanu, Sergej Chačatrjan. Vítěz prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2005, spolupracuje s dirigenty, jako jsou Valerij Gergijev, Myung­Whun Chung nebo Jakub Hrůša, provede Koncert pro housle a orchestr D dur, který Johannes Brahms složil pro svého přítele Josepha Joachima.

Koncert byl věnován 30. výročí nezávislosti Arménské republiky.
Záštitu nad koncertem převzal J. E. Ashot Hovakimian, velvyslanec Arménské republiky v ČR.

Setkání s umělci před koncertem
Rudolfinum | Talichův salonek | 1. patro | 18.30–19.15 hodin 

autor: SOČR
Spustit audio