SOČR a Petr Popelka

9. říjen 2021

Rudolfinum, 9. října 2021 v 19.30 hodin.

Bohuslav Martinů: Koncert pro housle, klavír a orchestr H 342
Wolfgang Rihm: Ernster Gesang
Johannes Brahms: Symfonie č. 3 F dur, op. 90

Petr Popelka – dirigent
Josef Špaček – housle
Miroslav Sekera – klavír

Petr Popelka, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru KORK v Oslu, hlavní hostující dirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava a host řady prestižních světových orchestrů i operních domů zvolil pro své druhé vystoupení se SOČRem kombinaci české a německé hudby. Večer otevře Koncert pro housle, klavír a orchestr, který roku 1953 napsal Bohuslav Martinů v New Yorku. Dílo nese typické rysy pozdní tvorby svého autora. Kombinuje neklidné plochy s intimními prostými melodiemi a klene oblouk od dramatického úvodu až ke katarzi závěru.

K provedení Popelka přizval vynikající české interprety – historicky nejmladšího koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka a vyhledávaného klavíristu Miroslava Sekeru. Pro druhou část večera bude určující vztah současného autora k tvorbě jednoho z velikánů hudební historie. Žijící klasik německé hudby Wolfgang Rihm napsal Ernster Gesang, Vážný zpěv, v 90. letech minulého století na podnět dirigenta Wolfganga Sawallische jako skladbu specificky určenou k provedení před hudbou Johannesa Brahmse.

Rihm tehdy hledal inspiraci v Brahmsových pozdních písních a klavírních dílech, jejichž harmonie ho okouzlily svou „ostrostí a současně temnou sladkostí“. Titul odvodil od Čtyř vážných zpěvů pro bas a klavír, které Brahms napsal rok před smrtí ve Vídni. Rihmovo introvertní, lyrické dílo připraví atmosféru pro jednu z Brahmsových vrcholných skladeb. Symfonii č. 3 F dur napsal v létě roku 1883 v lázeňském městě Wiesbaden a ještě v prosinci téhož roku se konala světová premiéra v podání Vídeňských filharmoniků.

autor: SOČR
Spustit audio