SOČR s dirigentem Popelkou a houslistou Špačkem

8. leden 2021

Mimořádný koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu proběhl 8. ledna 2021. Koncert vysílala v přímém přenosu z Dvořákovy síně Rudolfina stanice Vltava. Záznam si můžete poslechnout 13. ledna od 20.00 hodin na ČRo D-dur.

Albert Roussel: Koncert pro malý orchestr, op. 34 
Bohuslav Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 1 H 226 
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Šeherezáda, symfonická suita, op. 35 
 
Petr Popelka – dirigent
Josef Špaček – housle

Vůbec poprvé se představil pod taktovkou Petra Popelky, šéfdirigenta Norského rozhlasového orchestru KORK v Oslu. Společně uvedli Rousselův Koncert pro malý orchestr i Šeherezádu Rimského-Korsakova a v Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů doprovodili Josefa Špačka.

Čtěte také

Zatímco houslistu Josefa Špačka není třeba českému publiku dlouze představovat, Petr Popelka je dosud na domácí scéně poměrně málo známou osobností. Dirigentská kariéra někdejšího kontrabasisty Staatskapelle Dresden však v posledním roce nesmírně rychle stoupá. Pětatřicetiletý Popelka se stal šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru KORK v Oslu a hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Současně dostal pozvání od mnoha prestižních světových orchestrů i operních domů.

Svoje první vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahájil mistrným Koncertem pro malý orchestr francouzského neoklasika Alberta Roussela, mimo jiné velmi ctěného a obdivovaného svým žákem Bohuslavem Martinů. Uznání bylo vzájemné – Roussel totiž rozkryl v mladém muži mimořádný talent a údajně prohlásil, že Martinů jednou bude jeho učitelskou pýchou.

Čtěte také

Bohuslav Martinů je každopádně hudební pýchou české kultury, stejně jako hned několik mladých špičkových houslistů. Patří k nim i Josef Špaček, který v současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie.

Celý večer vyvrcholil symfonickou suitou ruského klasika Nikolaje Rimského-Korsakova Šeherezáda. Dílo vzniklo roku 1888 a opírá se o nesmírně populární námět, sbírku arabských lidových pohádek, bajek, anekdot a dalších příběhů Tisíc a jedna noc. Druhým zdrojem inspirace pak byly Korsakovovy plavby a hodiny strávené na moři. Těšit se můžete na kompozici neobyčejně efektní, půvabnou a vyhledávanou mimo jiné pro svou zvukomalebnost, pestrou instrumentaci a bohatost melodických linií.

Dvořákova síň Rudolfina, pátek 8. ledna 2021 od 20.00 hodin
Záznam nabízí 13. ledna od 20.00 hodin ČRo D-dur.
Přečtěte si recenzi koncertu od Aleny Sojkové.

Související

CD SOČRu v e-shopu