SOČR s J. Honzákem, M. Ratajem a O. Törökem

10. listopad 2023

Další koncert z cyklu Nové horizonty bude příležitostí k vykročení do sfér hudby jazzové, elektronické i akusmatické. Rozhlasoví symfonikové tady spojí síly s předními tvůrci a interprety z daných oblastí.

Kontrabasista Jaromír Honzák, držitel pěti cen Anděl, se na české jazzové scéně pohybuje od 80. let. Na jeho vlastních projektech se podíleli jak zahraniční, tak významní tuzemští hudebníci: kytarista David Dorůžka nebo pianisté Beata Hlavenková a Vít Křišťan. Vede svou kapelu Jaromír Honzák Quintet, je členem několik dalších formací. Dlouhodobě se věnuje pedagogické činnosti – vyučuje hru na kontrabas a jazzovou improvizaci. Skladbu The Blues of a String Hanging in the Wind napsal pro jazzové kvinteto a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Se zvukem symfonického tělesa se spojuje poprvé. Základem je stej¬nojmenná kompozice, která vznikla pro jazzové a smyčcové kvarteto v roce 2008. O Honzákově albu Little Things, na kterém byla ona skladba tou poslední, se tehdy v recenzích psalo jako o nadpozemských bouřích i čarokrásných nostalgiích. Odborníci také vyzdvihli autorovu erudici i smysl pro uvolněnost, melodickou klenbu a celkovou umělcovu výlučnost, s níž tvoří jazz světové úrovně.

Michal Rataj a Oskar Török navazují v Letters from Sounds na předchozí projekty pohybující se stylově a žárově na pomezí sou¬časného jazzu a vážné hudby a zvukově těžící z možností hudebních nástrojů a živé elektroniky. Jejich hudební slovník sahá od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby, která je reprodukcí elektroakustické hudby řízenou pomocí reproduktorů rozmístěných v prostoru. Rataj uplatňuje zkušenosti se součas¬ným symfonickým orchestrem, jehož zvuk se propojuje s prokom-ponovanou živou elektronikou a s virtuozitou Törökovy trubky. V Letters from Sounds posluchač prochází „hudební krajinou“, ve které je místo pro elektronický ambient stejně jako pro klubovou elektroniku, současný jazz nebo akusmatickou hudbu.

PROGRAM:
Jaromír Honzák: The Blues of a String Hanging in the Wind

Jaromír Honzák kontrabas
David Dorůžka elektrická kytara
Vítek Křišťan klavír, klávesy
Luboš Soukup saxofony
Martin Novák bicí nástroje

Michal Rataj & Oskar Török: Letters from Sounds,
Krajina současné jazzové trubky, živé ambientní elektroniky a symfonického zvuku

Michal Rataj live electronics, klavír
Oskar Török trubka, klavír, live electronics
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Bastien Stil dirigent

Dox+, PÁTEK 10. LISTOPADU 2023 / 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu ČRo Vltava

autor: SOČR
Spustit audio