SOČR s novým šéfdirigentem – a novým elánem

26. duben 2018
Poprvé s Alexandrem Liebreichem, 26. března 2018

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do sezony 2018/2019 s novým uměleckým vedením – Alexandrem Liebreichem v roli šéfdirigenta a uměleckého ředitele a Markem Šedivým na pozici hlavního hostujícího dirigenta. Rezidenčním umělcem nadcházející sezony bude vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu klavírista Lukáš Vondráček, jehož provedení náročného Dvořákova Klavírního koncertu bude jedním z vrcholů sezony. Program koncertní sezony poskytne prostor řadě vynikajících dirigentů a sólistů, zazní také světová premiéra skladby Jiřího Kadeřábka psaná na objednávku SOČRu.

Stěžejní linkou zůstává řada „R – Když klasika je vášní“. Zahrnuje dvanáct koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina a mezi hostujícími sólisty se objeví sopranistky Simona Šaturová, Chen Reiss, Pavla Vykopalová nebo Melanie Diener, mezzosopranistka Jennifer Johnston, houslisté Roman Patočka a Alina Pogostkina či hobojista Vilém Veverka.

Celkem pět koncertů v této řadě diriguje šéf tělesa Alexander Liebreich; je mezi nimi i večer s podtitulem „Světová premiéra – psáno pro SOČR“ (4. 2. 2019 bude uvedena premiéra skladby Jiřího Kadeřábka) nebo závěrečný koncert sezony, na kterém se šéfdirigent Alexander Liebreich setká s rezidenčním umělcem nadcházející sezony SOČRu, klavíristou Lukášem Vondráčkem (Brahms: Koncert pro klavír č. 1 d moll, 6. 5. 2019).

Jak nový šéfdirigent uvádí, na práci v Praze se těší z několika důvodů: „Jednak proto, že členové SOČRu jsou vynikající hudebníci, jednak je pro mě angažmá v rámci Českého rozhlasu, jedné z předních kulturních institucí v České republice, otázkou prestiže. A konečně mě velmi těší sepětí s kulturou, v níž má kořeny moje rodina.“

Alexander Liebreich před SOČR dosud předstoupil dvakrát. Jejich společné snažení vyznělo vždy poutavě a přesvědčivě. První zahraniční dirigent v československé historii tělesa dokáže hráče inspirovat, soustředěně, cílevědomě směřovat a přivést k nadstandardnímu provedení.


První koncert Alexandra Liebreicha ve funkci šéfdirigenta SOČRu se uskuteční na MHF Dvořákova Praha s nepsaným podtitulem „Americký večer“. Zazní zde díla předních amerických skladatelů 20. století, Bernsteina a Barbera, a vedle nich zřídka uváděná kantáta Antonína Dvořáka Americký prapor. Koncert ozdobí přítomnost hvězdného polského klavíristy Krystiana Zimermana (20. 9. 2018).

Co si od něj slibuje vedení orchestru? Zeptali jsme se ředitele Jakuba Čížka:
„V prvé řadě špičkové výkony orchestru bez kompromisů. Těší mě také vzájemná inspirace vedoucí ke kreativní dramaturgii a větší možnosti spolupráce se zahraničím. Pro SOČR je velmi důležitá spolupráce jak s předními českými, tak zahraničními umělci. Díky renomé nového šéfdirigenta se mohou posluchači v budoucnu těšit na výrazné sólistické osobnosti.“

Další klavírista, už zmíněný Lukáš Vondráček, nás na řádném abonentním večeru SOČRu nesporně potěší svým podáním mimořádně náročného Dvořákova Klavírního koncertu (12. 11. 2018, dirigent Alvo Volmer). Dále se v Rudolfinu setkáme s dirigenty Johnem Axelrodem (slavnostní zahajovací koncert 1. 10. 2018 s díly Bernsteina a Mahlera), Petrem Altrichterem (18. 3. 2019 ve skladbách Chačaturjana a Čajkovského), po dvakrát s někdejším šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem (koncert Vivat republica! 29. 10. 2018, Dvořákova Stabat mater 1. 4. 2019) a stejně tak dvakrát i s Markem Šedivým (26. 11. 2018 a 11. 3. 2019), od sezony 2018/2019 hlavním hostujícím dirigentem: „Co mě na SOČRu zaujalo a co mě na něm stále víc baví, je úžasná profesionalita, pohotovost a zároveň velký smysl pro humor, který je pro mě při práci velmi důležitý.“

Marek Šedivý s rozhlasovými symfoniky připraví i dva z koncertů ve Studiu 1 zastřešených hlavičkou „S – Tady žije SOČR“. Už třetím rokem poběží komorní řada, ve které se SOČR představuje jako menší těleso a jeho členové coby vynikající sólisté. Tentokrát „na domácím hřišti“ zahrají flétnisté Robert Heger, Dana Hegerová a Lenka Chmelová, houslisté Vlastimil Kobrle a Petr Zdvihal, harfistka Lydie Härtelová, trumpetisté Marek Zvolánek a Jiří Houdek nebo trombonista Pavel Čermák. Za dirigentským pultem se objeví i Jiří Rožeň.

Do třetice pokračuje též cyklus speciálních projektů sdružených do řady „N – Nové horizonty“, letos zvlášť rozmanitý a lákavý. Pro jeho první koncert zpracovala Radůza netradiční formou výjimečný osud Anity Garibaldi, manželky představitele hnutí italského Risorgimenta (3. 12. 2018, Forum Karlín, dirigent Jan Kučera). Druhý koncert nás zavede do Rudolfina, kde nejlépe vyzní zkrácená koncertní verze Gershwinovy opery Porgy a Bess. K SOČRu se připojí Pražský filharmonický sbor, čtveřice vynikajících sólistů a nanejvýš povolaný britský dirigent, klavírista a varhaník Wayne Marshall (16. 2. 2019). A neopomeneme ani malé posluchače (či celé rodiny), pro něž je připraveno Pohádkové odpoledne s hudbou z filmů Pyšná princezna, Dvanáct měsíčků a Micimutr, ale též s Prokofjevovým Péťou a vlkem. To vše pod taktovkou Jana Kučery.

Vše se zdá být atraktivně sestaveno, odměnou pak bude, doufejme, nadšený potlesk návštěvníků, uznalý ohlas odborníků, zájem rozhlasových posluchačů – a snad i další projevy podpory. Novinkou této sezony je zřízení Klubu mecenášů SOČRu. Jak je tento projekt koncipován?

„Budoucím mecenášům nabízíme čtyři úrovně určené výší příspěvku. Tomu odpovídají i plynoucí výhody členství v klubu. Další novinkou jsou samostatné mecenášské vstupenky, které prodáváme do exkluzivní 1. řady na balkoně Dvořákovy síně Rudolfina. Mám také velkou radost z prvního firemního partnera SOČRu, kterým je nově společnost Expobank CZ a.s.,“ vysvětlil Jakub Čížek.

Ve finále zmiňme ještě alespoň dva z mimořádných projektů – společný večer Českého rozhlasu a Rozhlasu a televize Slovenska k výročí 100 let od vzniku Československé republiky. „SOČR národu“ zahraje 28. 10. 2018 s dirigentem Radkem Baborákem díla skladatelů Suchoně, Janáčka a Dvořáka.

Český rozhlas se nově stal generálním mediálním partnerem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka a SOČR bude od roku 2019 jeho rezidenčním orchestrem. Festival slavnostně zahájí 28. května 2019.


Prodej abonentních a jednotlivých vstupenek se uskuteční v několika vlnách. Od 9. května bude probíhat výměna abonentek stávajícím abonentům a prodej jednotlivých vstupenek z řady N, S a vstupenek na veřejné generální zkoušky. Od 14. května spouští SOČR prodej abonentek novým zájemcům. Jednotlivé vstupenky z abonentní řady R budou v prodeji od pondělí 21. května.

Vedle partnerů v rámci celé sezony, společností Expobank CZ a.s. a Forum Karlín, a mediálních partnerů, kterými jsou Český rozhlas Vltava (hlavní mediální partner), odborné časopisy Harmonie a Hudební rozhledy, hudební portál Opera Plus, Týdeník Rozhlas a zpravodajský portál iRozhlas, získal SOČR podporu i pro své jednotlivé koncerty. Mezi tyto partnery patří Ahmad Tea, Nadace Bohuslava Martinů, portál Kam s dětmi a Rádio Junior. Partnerem pro přepravu nástrojů se stala společnost Dachser Czech Republic a. s.

Spustit audio
autor: SOČR