SOČR s talentovaným mládím!

20. březen 2023

Vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2021 Ryan Martin Bradshaw zahraje v doprovodu rozhlasových symfoniků a jejich stálého spolupracovníka, diri­genta Marka Šedivého Andante spianato a Velkou brilantní polo­nézu Fryderyka Chopina. Celý večer otevře polonéza dalšího klasika polské hudby Krzystofa Penderec­kého. Ve finále se můžete těšit na Druhou symfonii Sergeje Rachmaninova. To vše ve Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 20. března od 19.30 hodin.

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

S polskou hudbou i evropskými hudebními dějinami zůstane nesmazatelně spojen odkaz Krzysztofa Pendereckého. Jeho Polonaise měla premiéru v roce 2015. Vznikla na objednávku pro zahájení 17. Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina. Vždyť i Chopin psal polonézy…

a jednu z nich nám v jistě ohromujícím podání nabídne letos 17letý Ryan Martin Bradshaw, slovensko-australský klavírista, který se s rozhlasovými symfoniky potkává na základě svého vítězství v prestižní soutěži Concertino Praga. Z odkazu Fryderyka Chopina si vybral Andante spianato (jehož název znamená pokyny pro interpretaci ve smyslu „zvolna, krokem, hladce a rovnoměrně“) a Velkou brilantní polonézu. Skladba se postupně formovala v celek, ve kterém se pomalá část stala introdukcí a polonéza vysoce virtuózním završením.

Marek Šedivý, dirigent

Rachmaninovova Druhá symfonie vznikala dlouho, složitě. Ve veškeré jeho tvorbě slyšíme symfonismus pozdního romantika, hudbu naléhavou a vášnivou, ovlivněnou Rimským-Korsakovem a Čajkovským. Není tedy divu, že Rachmaninovova díla vykazují velkou sílu v melodice a lyrickém výrazu. A byla to právě úspěšná petrohradská premiéra 2. symfonie v roce 1908, která autorovi vrátila tvůrčí sebevědomí.

PROGRAM

Krzystof Penderecki
Polonaise
Fryderyk Chopin
Andante spianato et Grande polonaise brillante
Sergej Rachmaninov
Symfonie č. 2 e moll, op. 27

Marek Šedivý dirigent
Ryan Martin Bradshaw klavír

autor: SOČR
Spustit audio

Související

  • Rachmaninovova Druhá

    Rudolfinum, 20. března 2023 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 9.30 hodin.

CD SOČRu v e-shopu