SOČR ve společnosti hvězd a nově v Obecním domě

8. duben 2024

Symfonický orchestr Českého rozhlasu chystá v další koncertní sezoně velkolepé programy a také abonentní řadu v Obecním domě. Po vzoru dalších evropských rozhlasových orchestrů tak bude vystupovat ve všech tradičních koncertních síních v metropoli, přičemž i nadále zůstává v Rudolfinu, Betlémské kapli a Centru DOX. 

98. sezona nese rukopis šéfdirigenta Petra Popelky, který ke spolupráci přizval dirigenty Wayna Marshalla, Renauda Capuçona, Axela Kobera, pozoruhodné sólisty jako třeba houslistku Isabelle Faust, bratry Jussenovy, cellistku Julii Hagen a mnoho dalších. Tří programů se ujme hlavní hostující dirigent orchestru Robert Jindra.

Petr Popelka zahájí v září již třetí sezonu v čele rozhlasových symfoniků. „Soustředit se budeme i na doznívající Rok české hudby. Na programu najdete třeba Druhý houslový koncert Bohuslava Martinů, Dvořákovu Polednici či skladby od Jana Nováka a Josefa Suka. Po delší době také uvedeme hudbu Wolfganga Amadea Mozarta. Na co se velice těším, jsou koncerty pod vedením našeho hlavního hostujícího dirigenta Roberta Jindry, který je výjimečnou dirigentskou osobností. Druhým rokem Vás také zveme do Betlémské kaple, kde se dočkáte vystoupení klavíristy Jana Bartoše, mezzosopranistky Belly Adamové nebo provedení první americké opery Porgy a Bess George Gershwina,“ láká na koncerty nové sezony Petr Popelka.


Největší novinkou rozhlasových symfoniků je koncertní řada umístěná do Obecního domu. „Smetanova síň v Obecním domě patří bezpochyby k nádherným a tradičním koncertním prostorům Prahy. SOČR svůj vlastní koncertní sál nemá, a tak se logicky nabízí možnost vystupovat ve všech velkých síních, kde se konají nejen koncerty prestižních festivalů, jako je například Pražské jaro či Dvořákova Praha, ale kde také vystupují naši kolegové z jiných orchestrů. V Obecním domě zahrajeme celkem osmkrát s programy, jako je Verdiho Requiem či Bernsteinova První symfonie „Jeremiáš“. Věřím, že nás v našem úsilí posluchači podpoří,“ zve do Smetanovy síně ředitel rozhlasových symfoniků Jakub Čížek. Mimo již zmíněné umělce vystoupí v Obecním domě klavírista Marc-André Hamelin – pod taktovkou Jonathana Darlingtona zahraje Tanec smrti pro klavír a orchestr Franze Liszta a Klavírní koncert pro levou ruku Maurice Ravela. Julia Hagen přednese proslulý Koncert pro violoncello Edwarda Elgara, znít bude také Slovácká suita Vítězslava Nováka, Gershwinův Američan v Paříži, Stravinského Pták Ohnivák nebo Beethovenova Pátá symfonie.


V Rudolfinu se bude v nové sezoně konat celkem šest abonentních koncertů. Na programu jsou například třetí jednání Wagnerovy opery Tristan a Isolda s Elisabeth Teige a Michaelem Weiniusem v titulních rolích, Mozartova Symfonie č. 40 a Mše c moll, či Robertem Jindrou připravený program z Písní Henriho Duparca a Symfonie „Řím“ George Bizeta. Houslista Renaud Capuçon se tentokrát v Praze představí nejen jako sólista, ale také jako dirigent. Na housle z dílny rodiny Guarneri, na něž hrával Isaac Stern, přednese Houslový koncert Gabriela Faurého. V závěru sezony přivítají rozhlasoví symfonikové klavírní duo, bratry Lucase a Arthura Jussenovy. Oblíbená dvojice zahraje Koncert pro dva klavíry Francise Poulenca.


Mezi prémiové večery patří Zahajovací koncert s fenomenální německou houslistkou Isabelle Faust. Do Rudolfina přijede s Dvořákovým Houslovým koncertem. K SOČRu neodmyslitelně patří uvádění současných autorů, proto zazní také světová premiéra skladby Continuo Jana Klusáka. Na závěr provede šéfdirigent Popelka Pátou symfonii Dmitrije Šostakoviče. Zcela mimořádný počin slibuje koncert Tisíc hlasů. 22. prosince se v Obecním domě sejde na 1000 amatérských i profesionálních zpěváků a společně vzdají hold českým skladatelům. Jedná se o největší sborovou akci k Roku české hudby, kterou bude možné poslouchat živě ve vysílání Českého rozhlasu D-Dur a Vltava. Na pěvce je zaměřen i poslední koncert řady Premium, operetní gala s Adamem Plachetkou a Kateřinou Kněžíkovou, které povede Robert Jindra.


Betlémská kaple, v níž se vloni poprvé konala abonentní řada B, se jako koncertní prostor osvědčila na výbornou. I v příští sezoně se zde posluchači dočkají vábivých programů. „V Betlémské kapli začneme koncertovat už v září. V rámci prvního večera vystoupí klavírista Jan Bartoš s Rejchovým Klavírním koncertem a pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného. Dále se taktovky chopí Jan Kučera, a to při projektu s Dětským pěveckým sborem ČRo. S dirigentem Vladimirem Kiradjievem koncertně provedeme Gershwinovu operu Porgy a Bess a spolu s Robertem Kružíkem zahrajeme koncert se studenty Konzervatoře a VOŠ J. Ježka,“ doplňuje Jakub Čížek.


Stálým prostorem, kde je možné slyšet SOČR mimo vody klasické hudby, je Centrum současného umění DOX. V multifunkčním prostoru DOX chystají rozhlasoví symfonikové dva koncerty – s Ondřejem Pivcem a kapelou Kennedy Administration a dále s vynikajícími instrumentalisty a tentokrát i skladateli Marcelem Bártou a Jakubem Zitkem.


I v další sezoně se budou konat komorní koncerty ve Studiu 1. Během šesti večerů okusí posluchači atmosféru budovy Českého rozhlasu a setkají se s hudebníky z řad SOČRu v nejrůznějších komorních seskupeních. Studio 1 přivítá rovněž zájemce o otevřenou zkoušku. Návštěvníci se budou moci posadit přímo mezi hráče orchestru a zažít SOČR třeba při přípravách na zájezd do Elbphilharmonie v Hamburku.


Všechny koncerty z Rudolfina a Obecního domu tradičně vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava, jejich záznamy můžete vždy bezprostředně následující středu poslouchat na stanici Český rozhlas D-dur. Další vybrané koncerty SOČRu, pořádané v DOXu, Betlémské kapli a ve Studiu 1, nabídne ČRo Vltava ze záznamu.


Online předprodej abonentních vstupenek bude zahájen v pondělí 8. dubna.  Od tohoto data si zájemci mohou zakoupit abonentní vstupenky do koncertní řady R – Rudolfinum, O – Obecní dům, R & O – Rudolfinum & Obecní dům a B – Betlémská kaple. Ve stejný den bude také zahájen online předprodej jednotlivých vstupenek na koncerty řady P – Premium, D – DOX a S – Studio 1 a na veřejné generální zkoušky. Jednotlivé vstupenky na koncerty z cyklů R, O a B bude možné zakoupit od 29. dubna.


Zásadní oporu v umělecké činnosti SOČRu představuje podpora Ministerstva kultury České republiky. Mezi partnery patří Státní fond kultury ČR, Nadace Bohuslava Martinů, OSA, Městská část Praha 2, Centrum DOX, České vysoké učení technické v Praze a společnost Aerofilms. Hlavním mediálním partnerem zůstává Český rozhlas Vltava. Dalšími mediálními partnery jsou Český rozhlas D-dur, odborný časopis Harmonie, hudební portál KlasikaPlus.cz, webový audio portál a aplikace mujRozhlas a zpravodajský portál iRozhlas.cz.

autor: SOČR
Spustit audio