Symfonické fantazie Marka Šedivého

26. listopad 2018

Rudolfinum, 26. listopadu 2018 v 19.30 hodin.

VSTUPENKY

Richard Wagner: Bludný Holanďan, předehra k opeře
Arnold Schönberg: Šest písní s orchestrem, op. 8
Bohuslav Martinů: Symfonie č. 6 „Symfonické fantazie“

Marek Šedivý – dirigent
Melanie Diener – soprán

První koncert Marka Šedivého v pozici hlavního hostujícího dirigenta uvede dramatická předehra k opeře Bludný Holanďan Richarda Wagnera, inspirovaná podle slov samotného autora jeho plavbou po rozbouřeném moři v roce 1839. Sólistka večera, německá sopranistka Melanie Diener, která vystupovala s takovými dirigenty, jakými jsou třeba Claudio Abbado, Riccardo Chailly nebo Bernard Haitink, pak provede zřídka slýchaný písňový cyklus.

Arnold Schönberg ho složil na počátku 20. století ještě před svým příklonem k atonalitě. Ke zhudebnění si vybral tak rozdílné texty, jako jsou verše německého naturalisty Henricha Harta, Petrarcovy sonety a básně ze sbírky Chlapcův kouzelný roh proslavené zpracováním Gustava Mahlera.

Program zakončí Šestá symfonie s podtitulem „Symfonické fantazie“, dnes považovaná za jednu z nejlepších skladeb Bohuslava Martinů. Napsal ji v první polovině 50. let v americkém exilu na objednávku Bostonského symfonického orchestru a dirigenta Charlese Muncha, se kterým se spřátelil v meziválečném období v Paříži.

Ceny vstupenek: 550 / 450 / 400 / 350 / 220 / 100 Kč

Koncert se koná za podpory Nadace Bohuslava Martinů

Nadace Bohuslava Martinů
Spustit audio