Vánoce v Anežce

21. prosinec 2020

Anežský klášter, 21. prosince 2020 v 19.30 hodin.

Arcangelo Corelli: Concerto grosso op. 6 č. 8 g moll „Vánoční koncert“
Peteris Vasks: Epifania
Jana Vöröšová: Chlapeček a Dálka, světová premiéra skladby pro dětský sbor a orchestr na objednávku SOČRu

Marek Šedivý – dirigent
Vlastimil Kobrle – housle
Petr Zdvihal – housle
Pavel Ludvík – violoncello
Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu 
Věra Hrdinková – sbormistryně

Barokní i soudobou hudbu přinese vánoční večer SOČRu. Koncertní mistři orchestru, houslisté Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a violoncellista Pavel Ludvik, jej otevřou Vánočním koncertem italského skladatele Arcangela Corelliho, který sehrál klíčovou roli ve vývoji formy concerta grossa. Následovat bude desetiminutová lyrická meditativní kompozice Epifania patrně nejvýznamnějšího současného lotyšského skladatele Peterise Vaskse.

Krásná povídka pro děti i dospělé

Slavnostní program završí nová skladba Chlapeček a Dálka, kterou pro Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a SOČR napsala přední česká skladatelka Jana Vöröšová. „Chlapeček a Dálka je krátká povídka Daisy Mrázkové,“ říká vítězka skladatelské soutěže České filhar­monie z roku 2019.

Vyprávění určené dětem i dospělým se odehrává v obrazech zimní krajiny a zpřístupňuje chápání přírodních jevů. Současně přináší zamyšlení nad hlubším smyslem lidské existence formou poetické zkratky. „Jde o nadčasový příběh malého chlapce a jeho vznešené přítelkyně Dálky,“ uvádí dále skladatelka. „Příběh o hřejivé kráse malých blízkých věcí. Příběh o velkém pochopení vztahů. Zdánlivá naivita textu dává prostor pro různé interpretace a pochopení.“

Ceny vstupenek: 390 Kč | 290 Kč

Změny v programu a účinkujících jsou vyhrazeny.

Spustit audio