Když hudba pomáhá: Adam Plachetka a SOČR podpoří rodiny předčasně narozených dětí

9. únor 2016

Přední český basbarytonista Adam Plachetka a Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí pro dobrou věc.

V úterý 16. února se v prostorách Velkého sálu Paláce Žofín uskuteční benefiční koncert, jehož výtěžek poputuje Fondu pro předčasně narozené děti a podpoří tak konkrétní potřeby rodin s předčasně narozeným dítětem.

Během večera zazní díla Mozarta, Donizettiho, Rossiniho, Verdiho a Belliniho, vše pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda.

Koncertu se osobně zúčastní také Hana Píšová, která je jednou ze zakladatelek fondu. V rozhovoru pro tyto stránky prozradila nejen podrobnosti o tom, jak vznikla myšlenka na benefiční koncert, ale také se rozpovídala o svém vztahu k hudbě a dědečkovi, který stál v čele několika významných hudebních těles.

Jak vzniklo spojení SOČRu a Fondu pro předčasně narozené děti?

Nápad uspořádat benefiční koncert Adama Plachetky vznikl více než před rokem. Oslovili jsme jeho manažerku Martinu Strakovou a vytipovali jediný možný termín koncertu v roce 2016. Díky její obrovské pomoci se nám podařilo celou věc uvést v život.

VSTUPENKY: Předčasný koncert Adama Plachetky, 16. února 2016 od 19:30, Palác Žofín

Adam Plachetka projevil zájem vystupovat za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Všem těmto lidem patří velký dík. Stejně jako řediteli SOČR - Jakubovi Čížkovi a řediteli Centra výroby Českého rozhlasu - Jiřímu Mejstříkovi. Bez jejich podpory by se tato akce pro dobrou věc asi nekonala.

Čím přesně se zabývá fond, pro který SOČR na benefičním koncertě zahraje?

V oblasti pomoci předčasně narozeným dětem jsme jediný nadační fond, který pomáhá přímo rodinám s konkrétními potřebami. Jen za poslední rok jsme pomohli minimálně třiceti rodinám a rozdělili téměř milion korun. Věříme, že se nám podaří získat v budoucnu dostatek prostředků, abychom mohli poskytovat rodičům i takové služby, jako je pomoc psychologa či rehabilitační pracovnice, která by v prvních dnech pomáhala mamince přímo v rodině. Víc o nás si můžete přečíst na www.predcasnenarozenedeti.cz.

Kam výtěžek koncertu poputuje?

Hana Píšová, zakladatelka Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiče

Získané prostředky poputují konkrétním rodinám s předčasně narozeným dítětem. Většinou se jedná o úhradu dopravy maminek či rodičů tak, aby mohli být po dobu dlouhodobé hospitalizace co nejvíce s dětmi, u starších dětí pak o úhradu speciálních fyzioterapií, které zlepšují zdravotní stav a kvalitu života dítěte. Za výtěžek můžeme pořídit také speciální pomůcky, autosedačky či židličky pro postižené děti.

Máte ke klasické hudbě nějaký bližší vztah?

Pocházím z hudební rodiny. Mým dědečkem je Otakar Trhlík, který byl šéfem Symfonického orchestru Československého rozhlasu v Bratislavě, osmnáct let stál v čele Janáčkovy filharmonie Ostrava a v roce 1995 byl na čas povolán do čela brněnské filharmonie. Takže geny tam jsou. Klasickou hudbu mám ráda a relaxuji u ní.

Přijdete tedy také na koncert? Těšíte se?

Na koncert se moc těším a doufám, že si posluchači a milovníci vážné hudby a Adama Plachetky zakoupí lístky, prožijí krásný večer a pomohou dobré věci. Spojení Adama Plachetky s naším fondem je pro nás všechny velkou ctí. Věříme, že tak, jak Adam Plachetka úspěšně reprezentuje český národ na poli vážné hudby po celém světě, zaručuje jeho jméno nejen nevšední kulturní zážitek, ale pomůže nám také šířit povědomí o problematice předčasně narozených dětí. A za to moc děkujeme!

autor: Lucie Ryss
Spustit audio

CD SOČRu v e-shopu