Na Štěstí Štěpánky Balcarové se podílel i SOČR

17. prosinec 2022

Na sklonku roku 2022 vychází nadžánrové album Štěstí (Radioservis, 2022) české trumpetisty a skladatelky Štěpánky Balcarové. Deska je záznamem živého vystoupení jazzového septeta a Symfonického orchestru Českého rozhlasu z multifunkčního pražského sálu DOX+. Na albu zaznívá šest zhudebněných básní polského autora Juliana Tuwima.

Štěpánka Balcarová: ŠTĚSTÍ

Orchestrální přepracování Tuwimových básní, které mohou posluchači znát z alba Life and Happiness of Julian Tuwim (Animal Music, 2017), vzniklo na objednávku Českého rozhlasu pro koncertní řadu Nové horizonty. Štěpánka Balcarová se rozhodla pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu a pro své jazzové septeto zaranžovat z původní desky šest básní (Třešně, Žití, Štěstí, Pták, Všechno, Ó Kriste…).

Takto vzniklý cyklus písní nastudoval a premiéroval s orchestrem dirigent Marko Ivanovič. Jazzové septeto vystoupilo ve stejném složení jako na desce z roku 2017, v čele s hlavní sólistkou – zpěvačkou Małgorzatou Hutek. Album jsem pojmenovala po básni Štěstí. Je pro mě jednou z nejsilnějších Tuwimowých básní. Téma usebrání, zklidnění mysli a určitého druhu kontemplace v přírodě ve mně v posledních letech silně rezonuje. A k tomu všudypřítomný pocit vděku, který básník v posledním verši vyjadřuje. Pro mě typický Tuwim – krátká jednoduchá báseň se sdělením pocitu, který ve vás ale už zůstane navždy, komentuje název alba Balcarová.

Štěpánka Balcarová a Malgorzata Hutek

Písně jsou zpívané v polštině, ale booklet je opatřen překlady jednotlivých textů do češtiny a angličtiny. Celé album působí propojeně, promyšleně a potěší posluchače svou výjimečnou energií. Vzniklo především za podpory Radioservisu, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Polského institutu v Praze.

Spustit audio

CD SOČRu v e-shopu