Obecní dům
Řada N - Nové horizonty
Vydejte se společně s námi napříč žánry do míst, kde omezení neexistují a hudba nemá hranice. Jedinečná hudební propojení, odvážné experimenty, humor a nadhled, spojení zdánlivě nespojitelného. Objevte i Vy Nové horizonty!
O Obecním domě
Obecní dům patří již více než sto let k nejvýznamnějším veřejným budovám v Praze. Veřejná architektonická soutěž byla vypsána v roce 1903 poté, co město zakoupilo v těsném sousedství gotické Prašné brány parcely bývalého Králova dvora, středověkého sídla českých panovníků.
Když žádný z návrhů ve vypsané soutěži nezvítězil, bylo vypracování plánů svěřeno architektům Antonínu Balšánkovi (1865 - 1921) a Osvaldu Polívkovi (1859 - 1931). Ti Obecní dům koncipovali podle zadání magistrátu jako polyfunkční objekt, sdružující reprezentační, výstavní, koncertní, restaurační a obchodní prostory.
Dějinný rozměr místa jako by potvrdila i historie sama, když se několik let po dokončení v prostorách Obecního domu rodil a nakonec byl roku 1918 prohlášen samostatný československý stát.
Po Sametové revoluci v roce 1989 bylo jedním z prvořadých úkolů města Prahy navrátit svému léta chátrajícímu reprezentačnímu domu ztracený lesk a slávu. V letech 1994 - 1997 proto Obecní dům prošel mimořádně náročnou rekonstrukcí. Veškeré prostory byly podle dobových plánů a fotografií s co největší pečlivostí obnoveny.
Současně s rekonstrukcí, která plně respektovala památkový charakter budovy, byl celý objekt vybaven moderními technologiemi, umožňujícími poskytovat služby na nejvyšší úrovni. Díky kombinaci citlivého přístupu a snahy o zachování původního účelu v dnešních podmínkách tak Obecní dům může nadále důstojně plnit své společenské, kulturní a reprezentační poslání. Být místem setkávání Prahy s domácími i zahraničními návštěvníky.