Rok české hudby a Smetanovo výročí se SOČRem

1. prosinec 2023

Při příležitosti Roku české hudby a dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany pořádá Symfonický orchestr českého rozhlasu řadu koncertů s českým programem. Konat se budou v průběhu celého roku 2024. V červenci pak vyrazí na turné po Japonsku se Smetanovou Mou vlastí.

Poprvé se Rok české hudby konal před 100 lety v roce 1924, kdy hlavním tématem byly oslavy stého výročí narození Bedřicha Smetany. Následně byl, až na výjimky, pořádán v každém roce zakončeném čtyřkou a postupem času rozšiřoval svůj dramaturgický záběr. Symbolicky je také spojován s dalšími českými skladateli (Antonín Dvořák, Leoš Janáček nebo Josef Suk).

SOČR svou činnost v rámci Roku české hudby a Smetana 200 zahájí koncertem Dvořák-Fibich-Smetana v pondělí 29. 1. 2024. Posluchačům rozhlasoví symfonikové připomenou proslulé verše Karla Jaromíra Erbena. Večer otevře Polednice, následovat bude melodram Vodník pro recitátora a orchestr. V druhé polovině večera zazní trojice symfonických básní, které Bedřich Smetana složil během svého pobytu ve švédském Göteborgu. Orchestr zahraje pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Roberta Jindry. V roli recitátora se představí herec Martin Myšička.

Dále se SOČR představí se svým šéfdirigentem Petrem Popelkou na koncertě Smetana-Suk-Srnka v pondělí 12. 2. 2024. Posluchači se mohou těšit na poetickou Pohádku, orchestrální suitu Josefa Suka. Dále SOČR, společně s vynikajícím cembalistou Mahanem Esfahani, provede v české premiéře skladbu Miroslava Srnky Standstill. Ve druhé části koncertu zazní Smyčcový kvartet č. 1. e moll „Z mého života“. Rozhlasoví symfonikové navážou koncertem Suk-Dvořák-Martinů v pondělí 29. 4. 2024, který povede dirigent Petr Altrichter. Uveden bude program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel-žák. Následující měsíc pozve SOČR návštěvníky do Studia 1, kde společně se svými hosty uspořádá koncert s názvem Bedřich Smetana a jeho následovníci.

Vrcholem letošní sezony bude provedení ikonického díla Bedřicha Smetany – Má vlast. Rozhlasoví symfonikové pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky nabídnou publiku v pondělí 10. 6. 2024.

Česká hudba se díky rozhlasovým symfonikům v roce 2024 dostane i do Japonska. SOČR se v červenci chystá na turné, na kterém navštíví 6 japonských měst. Společně s šéfdirigentem Petrem Popelkou představí zahraničnímu publiku Smetanův cyklus Má vlast, Dvořákovu Novosvětskou a jeho cellový a houslový koncert. Celkem zahrají 7 koncertů v těch nejslavnějších sálech jako jsou tokijská Suntory Hall nebo Symphony Hall Osaka. Po jejich boku vystoupí také violoncellista Haruma Sato a houslista Fumiaki Miura.

autor: SOČR
Spustit audio