Rozhlasoví symfonikové se po třech letech vracejí do Japonska

18. červen 2018
SOČR_Nagoja_1.7.15

Přesně tři týdny prožije na cestách 85 členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Do Japonska zamíří 18. června už podvanácté, aby pod taktovkou svého šéfdirigenta Ondreje Lenárda a ve spolupráci s řadou sólistů odehráli celkem třináct koncertů. Uskuteční se mj. i v tokijské Suntory Hall, ósacké a fukuocké Symphony Hall nebo nagojské City Hall. V programech jsou vepsána jména Dvořák, Smetana, Beethoven, Chopin a Rachmaninov.

Nebude nikterak nadsazené, uvedeme-li, že SOČR se po minulých turné může skutečně těšit na své publikum. Při průměrné kapacitě sálů kolem 1 900 sedadel navštíví koncerty SOČRu během nadcházejícího turné bezmála 25 tisíc posluchačů. Jejich láska k české hudbě a kultuře je pověstná. Dvořákova Novosvětská nebude chybět ani na jednom koncertu; bez Smetanovy Vltavy se obejde pouhý jeden jediný z programů.

V instrumentálních koncertech se představí renomovaní japonští umělci – klavíristé Fuzjiko Hemming, Miyuji Kaneko, Katsunori Ishii a Hiroko Sasaki, violoncellista Dai Miyata a houslista Keisuke Okazaki. V sólistické sestavě nechybí ani ukrajinský klavírista Vadym Kholodenko.


Termíny koncertů
21. 6. – Iwata Prefectural Hall, Morioka
22. 6. – Link Station Hall, Aomori
23. 6. – Yamagata Terrsa, Yamagata
24. 6. – Suntory Hall, Tokio
27. 6. – Lilia Hall, Kawaguchi
28. 6. – Ichikawa Bunka Kaikan, Ichikawa
30. 6. – Symphony Hall, Ósaka
1. 7. – City Cultural Center, Yokkaichi
4. 7. – Shimane Kenmin Kaikan, Matsue
5. 7. – Nagoya City Hall, Nagoya
6. 7. – Ueno Gakuen Hall, Hiroshima
7. 7. – Hozan Hall, Kagoshima
8. 7. – Symphony Hall, Fukuoka

S jakými pocity odjíždí do země vycházejícího slunce ředitel orchestru Jakub Čížek? „Japonsko je země hudbě zaslíbená a při koncertech v tamních vyprodaných sálech mám vždy neodbytně silný pocit, že české hudbě zvlášť. Když slyšíte tóny Smetanovy Vltavy nebo Dvořákovy Novosvětské v některé z akusticky vytříbených síní, jako například v Suntory Hall v Tokiu nebo v Aichi centru v Nagoji, je to skutečně působivý zážitek na celý život.“

K nadcházejícímu turné rozhlasových symfoniků se vyjádřil i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral:

„Je hezkou souhrou okolností, že nás SOČR odjíždí reprezentovat právě v roce 95. narozenin Českého rozhlasu. Z průkopnického počinu, kterým se začala psát historie v pražských Kbelích, jsme se propracovali k instituci celonárodního významu, stali se jedním z největších mediálních domů v naší republice a respektovaným veřejnoprávním vysílatelem v celoevropském měřítku. Hudebníci ze SOČRu pak šíří věhlas Českého rozhlasu i v takto vzdálené destinaci.“

Zpět do České republiky přicestuje SOČR v pondělí 9. července.

Spustit audio
autor: SOČR