SOČR na MHF Leoše Janáčka
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka si vybral rozhlasové symfoniky jako svůj rezidenční orchestr – a byli to právě oni, kdo festival 28. května zahájili výraznými a zároveň rozmanitými skladbami z první poloviny 20. století.
Čtěte takéZahajovací koncert MHF Leoše Janáčka
Janáčkova Sinfonietta, dílo zralého autora s mladistvou energií, kterým zároveň prostupuje svěží duch nově zrozeného Československa, byl velkolepým vstupem do celého festivalu.
Následně přednesl klavírista Jan Bartoš sólový part v 1. koncertu Sergeje Prokofjeva. Ruský skladatel a pianista ho složil ve svých dvaceti letech a stal se rovněž jeho prvním interpretem; završil tak studium klavíru na petrohradské konzervatoři a zároveň rozšířil repertoár mnoha světových pianistů o efektní opus.
Od raného Prokofjeva se posluchači v závěru přenesli k pozdnímu Rachmaninovovi. Své poslední dílo, Symfonické tance, zkomponoval roku 1940 pro velké a rozmanité obsazení. Vedle trojitých dřev je tu předepsán např. altsaxofon, řada bicích nástrojů, klavír… Ačkoli byl Sergej Rachmaninov ke své tvorbě značně kritický, v případě této kompozice pociťoval spokojenost a dokonce ji označil za své nejlepší dílo.
Zahajovací koncert proběhl v úterý 28. května od 19 hodin v Domě kultury Ostrava a dirigoval Kristjan Järvi, nejmladší ze slavného hudebního klanu, jehož představitelé se netají velkými sympatiemi a obdivem k české hudbě, jejím osobnostem skladatelským i interpretačním.
Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas Vltava.