SOČR s dirigentem Kružíkem a sólistou Kahánkem

8. únor 2021

Na pondělí 8. února připravují rozhlasoví symfonikové živě vysílaný koncert ze Studia 1. Pod taktovkou Roberta Kružíka uvedou předehru Preciosa od Carla Marii von Webera, Velkou charakteristickou symfonii c moll Pavla Vranického a společně se sólistou Ivo Kahánkem také Burlesku pro klavír a orchestr d moll od Richarda Strausse.

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 8. února 2021 ve 20.00 hodin.
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.
Záznam nabízí 10. února od 20.00 hodin ČRo D-dur.

Čtěte také

S Robertem Kružíkem, dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a od příští sezony též šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, se SOČR poprvé setkal na Pražském jaru 2020. Pravda, tehdejší debutantský koncert se musel ze známých důvodů přesunout ze Smetanovy síně do Studia 1 Českého rozhlasu, milý ohlas ovšem zaznamenal nejen u rozhlasových posluchačů, ale také u diváků streamu. Tentokrát jejich společné vystoupení uvede dramatická předehra ze scénické hudby ke hře Preciosa, jejímž autorem je německý spisovatel Pius Alexander Wolff. Carl Maria von Weber ji opatřil jedenácti hudebními čísly a ouverturou.

Jeden z našich nejuznávanějších klavíristů Ivo Kahánek, čerstvý držitel cen Anděl i ceny prestižního časopisu BBC Music Magazine, uvede Burlesku d moll. Richard Strauss ji napsal ve svých jedenadvaceti krátce poté, co ho Hans von Bülow vyzval, aby se stal jeho asistentem v Meiningenu. Uctívaný Bülow byl rovněž vynikajícím klavíristou a Strauss pro něj, patrně z vděku i obdivu, napsal Scherzo s doprovodem orchestru. Ovšem slavný muž skladbu odmítl s tím, že prý jde o „komplikovaný nesmysl, lisztovský a navíc nehratelný“, zejména pak pro interpreta s malou rukou. Strauss vše uznal a skladbu znechuceně odložil. O čtyři roky později se seznámil s klavíristou Eugenem d'Albertem. Jemu se Scherzo líbilo, a tak Strausse pobídl, aby dal své skladbě přeci jen ještě jednu šanci. Stalo se – autor Scherzo upravil, zjednodušil, odlehčil, opatřil ho novým názvem Burleska, věnoval ho právě d´Albertovi, a obohatil tak repertoár klavíristů o atraktivní dílo.

Čtěte také

Večer uzavře jedna z nejpozoruhodnějších symfonií mistra českého klasicismu Pavla Vranického, kterého můžeme směle zasadit na linii vedoucí od Haydna k Beethovenovi. Vranický byl doslova symfonickým revolucionářem, experimentoval v řadě ohledů. Napsal přes padesát symfonií. Z nich jsme pro vás vybrali Velkou charakteristickou c moll věnovanou míru s Francouzskou republikou z roku 1797. Pavel Vranický, který byl spolu s Mozartem předním členem vídeňské zednářské lóže, v ní zpracovává tehdejší neúspěchy aliančních vojsk Rakouska a Pruska. Tento hudební obraz byl rakouskými úřady považován za politickou provokaci, v důsledku čehož bylo provádění skladby zakázáno.

PROGRAM

Carl Maria von Weber: Preciosa, předehra
Richard Strauss: Burleska pro klavír a orchestr d moll
Pavel Vranický: Velká charakteristická symfonie c moll věnovaná míru s Francouzskou republikou, op. 31

Robert Kružík – dirigent
Ivo Kahánek – klavír

Spustit audio

Související

  • Kahánek hraje Strausse

    Studio 1 ČRo, 8. února 2021 ve 20.00 hodin. Koncert se konal bez účasti publika. Živě ho přenášel ČRo Vltava.

CD SOČRu v e-shopu