Závěr sezony SOČRu s Musorgského Kartinkami

12. červen 2023

Předehra ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, Šostakovičův Druhý violoncellový koncert s vynikajícím Danielem Müllerem‑Schottem a Obrázky z výstavy Modesta Petro­viče Musorgského v nadčasové instrumentaci Maurice Ravela zazní v Rudolfinu v pondělí 12. června, kdy rozhlasoví symfonikové a jejich šéfdirigent Petr Popelka završí první společnou sezonu.

Večer velkolepých hudebních děl začíná ve Dvořákově síni v 19.30 hodin a jeho přímý přenos vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur.

Hudbou barvitou a svěží oplývá Glinkova opera Ruslan a Ludmila z roku 1842, pohádka podle Puškinovy poémy o době bájných bohatýrů, plná ruských, ale i orientálně znějících melodií. Předehra je brilantním kusem v mimořádně živém tempu a orchestr se tu může opravdu blýsknout.

Svůj Druhý violoncellový koncert napsal Dmitrij Šostakovič na Krymu, a to pro svého přítele Mstislava Rostropoviče. Skladbu potemnělou a současně groteskní dokázal sólista interpretovat v celé jeho tragice, s pochodovou úderností i pochopením pro trpké až vysměvačné intonace. Od našeho sólisty Daniela Müllera-Schotta se nepochybně dočkáme také velmi působivého pojetí. Opět se tak dotkneme silného Šostakovičova osudu obrážejícího rozporuplnost doby.

Daniel Müller-Schott

Musorgského Obrázky z výstavy mají původ v souborném vystavení děl zesnulého malíře Viktora Hartmanna v Petrohradu v roce 1874. Skladatel se rozhodl uctít jeho památku v klavírní suitě. Mezi jednotlivé výtvarné artefakty, u kterých autor pomyslně postává a nechává je na sebe působit, vložil opakovanou Promenádu, znázorňující chůzi výstavním sálem. Orchestrální podobu fascinující suity vypracoval Maurice Ravel. Jeho barvitá instrumentace zůstává v obecném povědomí tou nejzdařilejší, nejznámější a stala se trvalou součástí symfonického repertoáru.

PROGRAM

Michail Ivanovič Glinka (1804–1857)
Ruslan a Ludmila, předehra k opeře
Dmitrij Šostakovič (1906–1975)
Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 126
Modest Petrovič Musorgskij (1839–1881)
Obrázky z výstavy

 

Petr Popelka dirigent
Daniel Müller-Schott violoncello

 

autor: SOČR
Spustit audio