Barokní skvosty i klarinetový Mozart – živě se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu

12. duben 2021

Barokní hudba pro trubku a klasické dílo klarinetového repertoáru potěšil posluchače a diváky živě vysílaného koncertu, který SOČR připravil na pondělí 12. dubna. Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se v sólových partech blýsknul sólotrumpetista rozhlasových symfoniků Jiří Houdek a laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Anna Paulová pod taktovkou Vojtěcha Spurného, který zároveň usedl k cembalu.

  • Záznam koncertu si můžete poslechout na webu ČRo Vltava.

V úvodu koncertu zazněla předehra k Händlově opeře Acis a Galatea, do jejíž atmosféry se promítá jak lyrická, pastorální nálada, obraz milostného vztahu, tak i dramatické napětí.

Barokní hudba pro trubku 

Trumpetista Jiří Houdek

Jiří Houdek ve svých 16 letech získal na jubilejním 30. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga nejen vynikající 1. místo mezi našimi mladými interprety, ale i 1. místo v mezinárodní soutěži. Od té doby ho ke spolupráci přizvala řada orchestrů. Bylo mu teprve dvacet, když se stal prvním trumpetistou SOČRu a věrný je mu už 22 let. Domovské těleso ho doprovodilo i na zatím posledním CD s hudbou barokních mistrů.

Pro dubnový večer ve Studiu 1 si Jiří přichystal tzv. velké sousto – nejprve provede Suitu z Händelovy populární Vodní hudby v úpravě pro trubku a orchestr, pak přeladil nástroj zvaný trubka-pikola z A do B a přednese Koncert B dur Antonia Vivaldiho.

Klarinet na závěr

Večer završil Koncert A dur, jediný klarinetový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, původně určený pro basetový klarinet. Skladatel ho dokončil v říjnu roku 1791, tedy pouhé dva měsíce před smrtí, a to na přání – či dokonce naléhání – svého přítele, vynikajícího interpreta Antona Stadlera. Klarinetistům tak věnoval vrcholné dílo prostoupené optimismem i smutkem, třpytivou virtuozitou i hloubkou poznání. Od Anny Paulové jsme se dočkali působivého přednesu.

Zárukou velkého hudebního zážitku byl ovšem nejen výběr repertoáru, již jmenovaní mladí sólisté a rozhlasový orchestr, ale i osobnost dirigenta a cembalisty Vojtěcha Spurného, který do pojetí promítl svůj pověstný zápal a bohaté zkušenosti s interpretací historicky poučené hudby.

PROGRAM

Georg Friedrich Händel: Acis a Galatea, předehra k opeře (instrumentace: W. A. Mozart)
Georg Friedrich Händel: Suita in D pro trubku a orchestr HWV 341
Antonio Vivaldi: Koncert pro trubku a orchestr B dur
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klarinet a orchestr A dur K. 622

Vojtěch Spurný dirigent
Jiří Houdek trubka
Anna Paulová basetový klarinet

autor: SOČR
Spustit audio

Související

  • Sólo pro trubku a klarinet

    Studio S1 ČRo, 12. dubna 2021 v 20.00 hodin. Záznam koncertu si můžete poslechnout na webu ČRo Vltava.