Brahmsův Rinaldo

14. prosinec 2026

Obecní dům, pondělí 14. prosince 2026 v 19.30 hodin.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Robert Jindra – dirigent
Federico Kasik – housle (koncertní mistr Staatskapelle Dresden)
Emmanuel Graf – violoncello (koncertní mistr Bavorské státní opery)
Marek Kozák – klavír
Benjamin Bruns – tenor
Český filharmonický sbor Brno (mužská část)
Petr Fiala – sbormistr

Ludwig van Beethoven: Koncert pro housle, violoncello a klavír C dur, op. 56 (33‘)
Johannes Brahms: Rinaldo, kantáta pro tenor, mužský sbor a orchestr, op. 50 (39‘)

Hudba je vyšším zjevením než veškerá moudrost a filozofie.
Ludwig van Beethoven

Prosincový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu propojí tři sólové nástroje, mužský sbor i velký orchestr, a to v programu, který ukazuje odlišné podoby hudebního romantismu.

Večer otevře Koncert pro housle, violoncello a klavír C dur zvaný „Trojkoncert“ od Ludwiga van Beethovena. Jedná se o výjimečné dílo, tři sólové nástroje v něm vystupují spíše jako komorní soubor v dialogu s orchestrem než jako soupeřící virtuosové. Výrazný part má zejména violoncello. Dílo se vyznačuje jasnou formou, zpěvnou melodikou a slavnostním charakterem závěrečné věty.

Ve druhé polovině večera uslyšíme Brahmsovu kantátu s názvem Rinaldo, která je inspirovaná textem Johanna Wolfganga Goetha.

Příběh rytíře Rinalda, rozpolceného mezi kouzlem Armidiny říše a voláním povinnosti, rozehrává skladatel v působivé kombinaci tenorového sóla, mužského sboru a orchestru. Dílo patří k nejpozoruhodnějším, i když méně uváděným Brahmsovým vokálně-symfonickým skladbám vůbec.

Koncert nastuduje dirigent Robert Jindra, který se dlouhodobě věnuje operní i symfonické tvorbě a patří k výrazným osobnostem české dirigentské scény.

Jako sólisté Beethovenova koncertu se představí houslista Federico Kasik, koncertní mistr Staatskapelle Dresden, violoncellista Emmanuel Graf, koncertní mistr orchestru Bayerische Staatsoper, a klavírista Marek Kozák. V Brahmsově kantátě vystoupí tenorista Benjamin Bruns a dílo nastudoval s mužskou částí Českého filharmonického sboru Brno sbormistr Petr Fiala.

Přijďte zažít koncertní večer, ve kterém se setkává virtuozita sólistů, síla sboru i velký romantický orchestrální zvuk. Pod taktovkou Roberta Jindry zazní hudba, která dokáže být velkolepá i hluboce lidská zároveň.

Koncert živě vysílá Český rozhlas Vltava.

Těšíme se na vás.

Cena vstupenek od 180 do 1100 Kč
Změny v programu jsou vyhrazeny

autor: SOČR
Spustit audio