SOČR & Brad Mehldau – ZRUŠENO – hledáme nový termín

1. květen 2022

Rudolfinum, neděle 1. května 2022 od 19.30 hodin. 

Vážení posluchači, 

je nám to líto, koncert jsme nuceni v plánovaném termínu 1.5. zrušit. Brad Mehldau ze zdravotních důvodů přerušuje na nějaký čas svou koncertní činnost.
S jeho agenturou aktuálně hledáme nový termín v roce 2023, zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Děkujeme vám za pochopení.

Nový projekt Symfonického orchestru Českého rozhlasu představí úpravy Bachových skladeb od největších komponistů dvacátého století a tematickou improvizaci jednoho z nejpozoruhodnějších jazzových klavíristů současnosti Brada Mehldaua, který bude navíc i sólistou vlastního Koncertu pro klavír a orchestr.

Jako dirigent stane před SOČRem Clark Rundell, který zde představí čtyři skladby Johanna Sebastiana Bacha v úpravách Igora Stravinského, Charlese Colemana, Antona Weberna a poslední skladbu upravil samotný dirigent koncertu Clark Rundell.

Clark Rundell

To vše bude zarámováno dvěma vystoupeními avizované jazzové hvězdy Brada Mehldaua, kterého nepochybně není třeba českému publiku dlouze představovat. Všestranný muzikant dokáže interpretačně uchopit standardy nebo písně Beatles či Radiohead tak, jako by to byly jeho vlastní kompozice, a podobně osobitě přistupuje i ke klasické hudbě, kterou se od počátku své dráhy inspiroval.

Improvizace na témata J. S. Bacha

V Praze představí Mehldau projekt s názvem Improvizace na témata Johanna Sebastiana Bacha, kde se střídají úpravy Bachových děl v podání symfonického orchestru s jeho sólovými improvizacemi na Bachovy motivy. V druhé polovině večera pak za doprovodu rozhlasových symfoniků pod taktovkou Clarka Rundella zahraje svůj vlastní Koncert pro klavír a orchestr, který už zazněl v nejprestižnějších sálech celého světa, jakými jsou Philharmonie de Paris nebo londýnský Barbican.

Brad Mehldau

Hrát na hudební nástroj je jednoduché,“ pravil sám Johann Sebastian Bach. „Všechno, co musíte udělat, je jen stisknout správnou klávesu ve správný čas a instrument bude hrát sám.“ Jako hluboce věřící člověk ale také dodal: „Já hraji jen noty, tak jak jsou napsané na papíře. Ale ten, kdo opravdu hudbu tvoří, je sám Bůh.“

Program rozhlasových symfoniků, Clarka Rundella a Brada Mehldaua slibuje předvést hold autorovi těchto slov způsobem, na jaký budou posluchači jistě právem dlouho vzpomínat.

PROGRAM

Brad Mehldau
improvizace na témata Johanna Sebastiana Bacha
Johann Sebastian Bach/Igor Stravinskij
Preludium a fuga č. 10 e moll BWV 855
Johann Sebastian Bach/Charles Coleman
Preludium h moll
Johann Sebastian Bach/Anton Webern
Fuga (2. Ricercata) z Hudební obětiny BWV 1079
Johann Sebastian Bach/Clark Rundell
Contrapunctus XIX z Umění fugy BWC 1080
Brad Mehldau
Koncert pro klavír a orchestr

Brad Mehldau – klavír
Clark Rundell – dirigent

autor: SOČR
Spustit audio

Související

CD SOČRu v e-shopu