Unikátní spojení hudby, tance a filmu ve Foru Karlín

26. únor 2020

Ve čtvrtek 19. března 2020 zažijí návštěvníci Fora Karlín koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v podobě, kterou je skutečně možné označit jako jedinečnou. Pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého zazní koncertní provedení slavných baletů Dafnis a Chloé Maurice Ravela a Pták Ohnivák Igora Stravinského.

Na tom by možná dramaturgicky nebylo nic tak převratného, kdyby obě díla nedoprovázela na velkém plátně také projekce stejnojmenných tanečních filmů z let 2014-2017. Hudba se přitom nebude přizpůsobovat filmu, ale právě naopak – videozáznam bude neustále synchronizován podle aktuálního tempa orchestru. Autorem tohoto unikátního přístupu k propojení filmu a živého hudebního doprovodu je renomovaný holandský režisér Lucas van Woerkum, s jehož dílem se budou moci setkat čeští diváci v tomto rozsahu vůbec poprvé.

Čtěte také

Filmař debutoval roce 2007 snímkem „Sophia“ a už tehdy bylo zřejmé, že spojení hraného
či dokumentárního filmu s výraznou hudební složkou bude středem jeho zájmu i do budoucna. Ještě během studií na umělecké škole v Utrechtu zaujal filmem „Mahler: Ich bin der Welt abhands kommen“, dokumentujícím přípravu nastudování Mahlerovy Deváté symfonie tělesem Royal Concertgebouw Orchestra s dirigentem Riccardem Chaillym. Van Woerkum následně působivě vizualizoval část z Prvního violoncellového koncertu Dmitrije Šostakoviče ve filmu „Moderato“ a na objednávku Nizozemského filmového fondu zfilmoval prózu „Naar Anna“ spisovatelky Anny Marie Verslootové.

V roce 2008 natočil film „Andante“, vzdávající poctu Šostakovičovu Druhému klavírnímu koncertu. Film „Lento“, založený na kompozici „365“ skladatele Joey Roukense, získal cenu za nejlepší kameru a nejlepší hudbu na festivalu 48Hour Film Festival. Roku 2009 natočil Van Woerkum hudební dokument o nizozemském skladateli Willem Jethsovi, pro televizní vysílání vytvořil i portréty těles Matangi Quartet, Cello Octet Amsterdam nebo komponisty Arvo Pärta. V roce 2013 dokončil režisér dokument „Vznik Potopené zahrady“ o tvorbě a nastudování soudobé opery skladatele Michela van der Aa.

Filmy „Daphnis & Chloé“ a „Firebird (Pták Ohnivák)“, které zhlédnou diváci pražského koncertu, jsou zatím posledními počiny Lucase van Woerkuma, vzniklými v rámci jeho projektu Symphonic Cinema. Pod tímto názvem připravuje režisér hrané filmy pro promítání v koncertních sálech. Hudba se provádí synchronně s promítaným filmem, o což se stará speciálně vyvinutý software. V červnu 2010 van Woerkum poprvé vyzkoušel tuto ideu během uvedení své prvotiny „Sophia“ ve Velké síni Royal Concertgebouw v Amsterdamu s orchestrem UvA. Téhož roku byl pověřen, aby za užití téže technologie zfilmoval pro Royal Concertgebouw Orchestra kompozici „Scale“ skladatele Willema Jethse. Na jaře 2011 měl premiéru film „Ostrov smrti“, založený na živě prováděné hudbě Sergeje Rachmaninova. Snímek byl také za velkého zájmu médií uveden ve Van Goghově muzeu vedle obrazu Arnolda Böcklina s týmž názvem. S „Ptákem Ohnivákem“ i „Daphnisem a Chloe“ sklízel následně van Woerkum uznání doslova po celém světě: obě díla byla s úspěchem uvedena například ve Velké síni Royal Concertgebouw, v Národním středisku múzických umění v Pekingu nebo v londýnském Barbican Center.

Vstupenky na koncert lze zakoupit na www.socr.rozhlas.cz.

autor: Robert Rytina
Spustit audio

CD SOČRu v e-shopu