Ve znamení mladých kumštýřů

6. září 2021

6. září můžete obdivovat výkony laureátů soutěže Concertino Praga 2020. 16letý houslista Daniel Matejča provede díla Eugèna Ysaÿe a Bohuslava Martinů, 15letý klavírista Vsevolod Zavidov se představí ve Druhém koncertu Ludwiga van Beethovena. Dirigovat bude Robert Kružík. Přímý přenos z Anežského kláštera nabízí stanice ČRo Vltava.

  • Anežský klášter, pondělí 6. září 2021 v 19.30 hodin. Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Lukáš Hurník.

Daniel Matejča

Daniel Matejča

Rodák z Liberce, začal s hrou na housle ve čtyřech letech pod vedením své maminky Olesii Voličkové. Po roce nastoupil do třídy prof. Ivana Štrause, u něhož studuje dodnes. Výrazně zabodoval v řadě mezinárodních soutěží. Poté, co mu byla vloni udělena 2. cena na Dvořákově rozhlasové mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky Concertino Praga, v jejímž finále přednesl v Rudolfinu za doprovodu SOČRu Prokofjevův 1. houslový koncert, obdržel pozvání na dnešní koncert.  Daniel provede efektní a vděčné Caprice, které Eugène Ysaÿe vytvořil na základě šesté ze Saint-Saënsových etud pro klavír, op. 52, a Českou rapsodii od Bohuslava Martinů, původně komorní skladbu z léta 1945, kterou pro housle s doprovodem orchestru zinstrumentoval Jiří Teml

Vsevolod Zavidov

Vsevolod Zavidov

Vsevolod Zavidov z Moskvy zahájil své hudební vzdělávání na Ústřední hudební škole při Čajkovského konzervatoři jako čtyřletý. Od roku 2018 pokračuje ve studiu na Ruské akademii hudby Gněsinových. I on se s ohromnými úspěchy zúčastnil mnoha soutěží a koncertních projektů. Vítězství v soutěži Concertino Praga 2020 získal díky strhujícímu provedení Klavírního koncertu č. 1 Ference Liszta. Tentokrát ho – opět v doprovodu SOČRu – čeká Beethovenův Druhý klavírní koncert, který poprvé zazněl ve Vídni roku 1795.

Výkony mladých interpretů jistě umocní a podtrhne spolupráce s rozhlasovým orchestrem a představitelem naší nejmladší dirigentské generace, Robertem Kružíkem, šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno a stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno. K SOČRu se vrací po úspěšném debutu na Pražském jaru v roce 2020.

Dirigent Robert Kružík

PROGRAM

Eugène Ysaÿe 
Caprice d'après l'Etude en forme de Valse de Saint-Saëns
Bohuslav Martinů 
Česká rapsodie H 307a
Ludwig van Beethoven 
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 19

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Robert Kružík – dirigent
Daniel Matejča – housle
Vsevolod Zavidov – klavír

autor: SOČR
Spustit audio

Související

CD SOČRu v e-shopu