Veskrze romantická hudba
…zazní na koncertu rozhlasových symfoniků a jejich šéfdirigenta Ondreje Lenárda v pondělí 7. března v Rudolfinu. Jako sólista se představí člen skupiny violoncell, II. koncertní mistr Jan Klika.
Gioachino Rossini od mládí chrlil jednu operu za druhou. Zdaleka ne vždy sklízel za svá díla obdiv a chválu. Na repertoáru se dodnes udržely dva tituly, geniálně vtipný Lazebník sevillský a překvapivě vážný Vilém Tell, zatímco z několika dalších oper se hrávají pouze předehry.
Nás tentokrát čeká předehra k opeře Tancred, pojmenované podle hrdiny, který osvobodí dívku neprávem nařčenou ze zrady v čase bojů mezi křesťany a Saracény.
Přímý přenos z koncertu vysílá stanice Český rozhlas Vltava 7. března od 19:30.
Koncert pro violoncello a orchestr a moll Roberta Schumanna vznikl v době velkého vzepětí skladatelových tvůrčích sil, kdy přišel jako umělecký ředitel do Düsseldorfu a oplýval nesčetnými plány do budoucnosti. Kompozice cellového koncertu mu trvala pouhých čtrnáct dní. I to svědčí o plném tvůrčím zaujetí. Vzniklo dílo romantické, poetické a (alespoň podle výkladu slavného cellisty Maiského) opěvující skladatelovu ženu Claru.
Čajkovského symfonická fantazie Francesca da Rimini nemá znázorňovat konkrétní příběh nešťastných milenců z pátého zpěvu dílu Inferno Dantovy Božské komedie – daleko více je líčením pekla, kde se zavraždění hříšníci Francesca a Paolo ocitli, také muk, která tam zakoušeli, i ohlasem sporadických chvil jejich lásky. Každopádně jde o hudbu mistrnou, která nás v nepřetržitém napětí přitahuje od prvního až k poslednímu tónu.
A do čtveřice velká romantická předloha Nikolaje Vasiljeviče Gogola ve strhujícím zpracování Leoše Janáčka – rapsodie Taras Bulba. Drama kozáckého atamana, který celý život bojoval s Poláky, aby nakonec přišel o oba syny a sám skončil na hranici. Ač by se mohlo zdát, že vyznění díla bude temné a depresivní, zkomponoval Janáček hudbu neskutečně krásnou, majestátní a povzbuzující